Egyéni vállalkozó és a munkavédelem

Sok esetben az Egyéni vállalkozók abban a hitben vannak, hogy rájuk nem vonatkoznak a munkavédelmi előírások. Ebben nagyon is tévednek, hiszen a munkavédelmi szabályok betartása mindenki kötelessége.

Két típusú egyéni vállalkozót különböztetünk meg munkavállaló foglalkoztatottság alapján:

  • Nincs saját munkavállalója, munkáját egyedül végzi.
  • Legalább egy fő munkavállalót foglalkoztat.

Abban az esetben, ha egy munkavállalót foglalkoztat akár csak 2 órában is, már teljes mértékben munkáltatónak minősül és a szervezett munkavégzésre vonatkozó munkavédelmi előírásoknak kell megfelelnie. Ilyen esetekben kiterjed rá a Munkavédelmi törvény hatálya.

A munkavédelem alapvető szabályait a Munkavédelmi törvény, a részletes szabályait a miniszteri rendeletek, a rendeletek által hatályba léptetett szabályzatok, valamint a munkavédelmi tartalmú nemzeti szabványok tartalmazzák.

A munkavállalót nem foglalkoztató vállalkozóra (klasszikus egyéni vállalkozó) csak annyiban vonatkoznak a Munkavédelmi törvény előírásai, hogy be kell tartania a munkavégzés hatókörében tartózkodók (pl.: járókelők, vásárlók, ügyfelek) védelmére vonatkozó előírásokat.

Ezek az előírások az Mvt. alapján:

  • A munkavégzésre vonatkozó szabályokat úgy kell meghatározni, hogy végrehajtásuk megfelelő védelmet nyújtson a munkavégzés hatókörében tartózkodónak és a szolgáltatást igénybe vevőnek is.
  • A munkaeszközöket úgy kell kialakítani, hogy lehetőleg zárják ki a nem szervezett munkavégzés keretében történő rendeltetésszerű használat esetén is a balesetet, az egészségkárosodást.
  • Az olyan munkahelyen, ahol a veszély jellege indokolja biztonsági és egészségvédelmi jelzéseket kell alkalmazni.
  • Az olyan munkahelyen, ahol be- vagy leesési veszély van a munkavégzés hatókörében tartózkodókat leeső tárgyak veszélyeztetik, elkerítéssel, lefedéssel, vagy más alkalmas módon kell a védelemről gondoskodni.
  • A munkahelyen alkalmazott munkaállás (állvány, pódium, kezelőjárda) kialakítása, elhelyezése, rögzítése feleljen meg a munkavégzés jellegének, a várható igénybevételnek.
  • A munkahelyen a zajhatások és a rezgések, a por és vegyi anyagok, valamint a sugárzások, az alacsonyabb vagy magasabb légköri nyomás nem károsíthatják a munkavégzés hatókörében tartózkodókat.
  • A munkafolyamatot, a technológiát, a munkaeszközt, az anyagot úgy kell megválasztani, hogy az a munkavégzés hatókörében tartózkodók egészségét és biztonságát ne veszélyeztesse.
  • Olyan munkahelyen, ahol különböző munkáltatók alkalmazásában álló munkavállalókat egyidejűleg foglalkoztatnak, a munkavégzést úgy kell összehangolni, hogy a munkavégzés hatókörében tartózkodókra az veszélyt ne jelentsen.
  • Azoknál a munkafolyamatoknál, amelyeknél a munkavégzés hatókörében tartózkodó veszélyforrás hatásának lehet kitéve, a hatásos védelmet – amennyiben külön jogszabály eltérően nem rendelkezik – zárt technológia alkalmazásával, ha ez nem oldható meg, akkor kollektív műszaki védelem, szervezési intézkedések, egyéni védőeszközök – szükség szerinti együttes – alkalmazásával kell megvalósítani.

A fentiekből egyértelműen kitűnik, hogy a munkavédelmi szabályok betartása mindenkinek kötelező. Viszont dokumentum készítési kötelezettség csak abban az esetben áll fenn, ha szervezett munkavégzésről beszélünk.

Ajándék Munkavédelmi Checklista!

Híreink

Mi is kékek vagyunk… Legyünk együtt kékek!

Cégünk, az ERGONOM Munkavédelmi Szolgáltató Kft. kollégái ezen a napon tisztelettel adóznak azoknak, akik a sokszor kevésbé megértett úton járnak. Részvételünkkel együtt támogatást nyújtunk az autizmus elfogadásában és támogatásában. Részletek

Magyar Ápolók Napja

Az idei évben immár tizedik éve, hogy 2014-ben Magyarország Országgyűlése február 19-ét - Kossuth Zsuzsanna születésnek évfordulóját - a Magyar Ápolók Napjává nyilvánította. Mondjunk együtt köszönetet mindazoknak, akik nap, mint nap erejükön felül segítenek a betegeknek. Ezen alkalomból köszöntjük az egészségügyben dolgozókat, fejet hajtva áldozatos és lelkiismeretes munkájuk előtt. Részletek

A rákellenes küzdelem világnapja

A rákellenes küzdelem világnapját minden év február 4-én rendezik meg világszerte. Célja, hogy felhívja a figyelmet a betegségre, annak megelőzésére, diagnosztikájára és kezelésére. Az idei évben Cégünk, az ERGONOM Munkavédelmi Szolgáltató Kft. egészségügyi üzletágának munkatársai is csatlakoztak a kezdeményezéshez melynek fő üzenet, hogy a rák elleni küzdelem nemcsak orvosi feladat, hanem közös társadalmi ügyünk is. Részletek

Blog

Karácsonyi tűzmegelőzés

Fontos, hogy az ünnepi készülődés forgatagában se feledkezzünk meg a biztonságunkról és gondoskodjunk a tűzesetek megelőzéséről. Azok, akik alábbi tanácsokat megfogadják, biztosan nem kell, hogy „vendégül” lássák a tűzoltókat az ünnepek alatt. Részletek

Tökfejek között is biztonságban, avagy a Halloween és a munkavédelem kapcsolata

A Halloweenezés Magyarországon is egyre népszerűbb, a tökfaragás pedig (a beöltözéssel együtt) mára sokaknál közösségi program lett. Az sem ritka, hogy ilyenkor egy-két pohár alkohol is elfogy, ezért is fontos, hogy felkészülten álljunk a tökfaragás kihívásaival szemben és legyen biztonságos ez a szórakoztató és kreatív tevékenység. Olvassa el rövid, de annál hasznosabb blogcikkünket a témában! Részletek

Vállalkozásba kezd? Munkavédelmi checklista az induláshoz!

Vállalkozást szeretne indítani, de nem tudja milyen dokumentumokkal kell, hogy rendelkezzen a munkabiztonság, munkavédelem, tűzvédelem és munkaegészségügy területén? Segítünk eligazodni az útvesztőben! Nemcsak cikkünk nyújt segítséget, hanem cégünk ebben együttműködő partner tud lenni induló vállalkozásának. Forduljon hozzánk bizalommal! Részletek