Gépek üzembehelyezése

Egy most vásárolt gép esetén ahhoz, hogy azon szervezett munkavégzés keretében munkát tudjanak végezni üzembe kell helyezni, de ez a folyamat több lépcsőben és több ágon valósul meg.

Beüzemelés:

A vásárolt gép bonyolultságától, garanciális feltételektől, engedély köteles használattól függően összeszerelését és üzemkész állapotba hozatalát lehet, hogy csak a gyártó, vagy annak meghatalmazott képviselője, vagy arra külön feljogosított személy végezheti. Ilyenkor a megvásárolt gépet összeszerelik, felállítják vagy éppen a villamos, vagy egyéb más energia hálózatra kötik. Kevésbe bonyolult berendezések esetén és ha egyéb feltételek nem teszik szükségessé, akkor ezt a munkát az üzemeltető alkalmazottja, vagy külső vállalkozó is elvégezheti.

Ezek után a berendezés munkavégzésre alkalmas állapotba kerül, de azon munkát végezni még nem szabad!

Számviteli használatba vétel:

Egy másik ágon a beüzemelés mellett a cég könyvelése a megvásárolt gépet a számviteli törvény alapján felveszi a "Beruházások" közé, majd egészen addig, amíg nem történik meg a berendezés „üzembe helyezése” illetve használatba vétele, addig ott is tartja. A használatba vétel időpontjától lehet a megvásárolt berendezés értékcsökkenését elszámolni. Itt most a használatba vétel a pénzügyi amortizáció elszámolásának kezdetét jelenti.

Ezután a folyamat után sem szabad még a gépet munkavégzésre használni!

A fenti két folyamatnak nem szükséges azonos időpontban történnie.

Munkavédelmi üzembe helyezés:

A megvásárolt és a már beüzemelt gépet csak azután szabad szervezett munkavégzés keretében használni, miután a munkavédelmi törvény alapján az üzemeltető ezen berendezés üzemeltetését írásban elrendeli. Viszont az üzembe helyezés elrendelésének feltétele, hogy a gép munkavédelmi szempontú előzetes vizsgálatát elvégezzék és ezen vizsgálat követelményeinek a gép megfeleljen.

Meg kell nézni, hogy a:

  • gép az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzés feltételeinek megfelel-e,
  • rendelkezik-e a gyártói dokumentációval, megfelelőségi nyilatkozattal, tanúsítványokkal
  • és vizsgálni kell a munkavégzés körülményeit és környezetét is.

Ezen vizsgálat elvégzése munkabiztonsági és munkaegészségügyi szaktevékenység, melyhez munkavédelmi szakember bevonása szükséges.

Sikeres munkavédelmi szempontú előzetes vizsgálat alapján lehet csak a gép végleges üzembe helyezését elrendelni, mely az üzemeltető (cégvezető) feladata és írásban kell, hogy megtegye! Csak ezek után szabad a géppel munkát végezni!

Új gép vásárlása esetén is előfordulhat, hogy a gyártó nem biztosít minden szükséges dokumentációt a gép mellé az üzembe helyezéshez és ezeket a papírokat utólag beszerezni a gép árának kifizetése után már nagyon nehéz főleg kisebb gyártó cégek esetében.
Használt gép megvételekor, ha a gép nem rendelkezik a gyártói dokumentációkkal, utólag azokat beszerezni szinte lehetetlen.
Gyári dokumentációk nélkül pedig ma Magyarországon gépet üzembe helyezni nem lehetséges. Ezeket a papírokat be lehet szerezni utólag is egy arra jogosult cég felkeresésével, de pótlásuk a beruházás értékéhez viszonyítva aránytalanul magas lehet, ezért javasolt egy munkavédelmi szakember bevonása már a beruházás kezdetekor a gépbeszerzésekbe is.

A fent leírt három folyamat történhet egy napon, de nem feltétlenül szükséges.

A most hatályos jogszabályok megkülönböztetnek veszélyes- és nem veszélyes gépeket. A fent leírtak a munkavédelmi törvény szerinti veszélyesgépekre igaz, de más jogszabályi háttérrel és megnevezésekkel a nem veszélyes gépek üzembe helyezése is hasonlóan kellene, hogy történjen.

Ajándék Munkavédelmi Checklista!

Híreink

Mi is kékek vagyunk… Legyünk együtt kékek!

Cégünk, az ERGONOM Munkavédelmi Szolgáltató Kft. kollégái ezen a napon tisztelettel adóznak azoknak, akik a sokszor kevésbé megértett úton járnak. Részvételünkkel együtt támogatást nyújtunk az autizmus elfogadásában és támogatásában. Részletek

Magyar Ápolók Napja

Az idei évben immár tizedik éve, hogy 2014-ben Magyarország Országgyűlése február 19-ét - Kossuth Zsuzsanna születésnek évfordulóját - a Magyar Ápolók Napjává nyilvánította. Mondjunk együtt köszönetet mindazoknak, akik nap, mint nap erejükön felül segítenek a betegeknek. Ezen alkalomból köszöntjük az egészségügyben dolgozókat, fejet hajtva áldozatos és lelkiismeretes munkájuk előtt. Részletek

A rákellenes küzdelem világnapja

A rákellenes küzdelem világnapját minden év február 4-én rendezik meg világszerte. Célja, hogy felhívja a figyelmet a betegségre, annak megelőzésére, diagnosztikájára és kezelésére. Az idei évben Cégünk, az ERGONOM Munkavédelmi Szolgáltató Kft. egészségügyi üzletágának munkatársai is csatlakoztak a kezdeményezéshez melynek fő üzenet, hogy a rák elleni küzdelem nemcsak orvosi feladat, hanem közös társadalmi ügyünk is. Részletek

Blog

Karácsonyi tűzmegelőzés

Fontos, hogy az ünnepi készülődés forgatagában se feledkezzünk meg a biztonságunkról és gondoskodjunk a tűzesetek megelőzéséről. Azok, akik alábbi tanácsokat megfogadják, biztosan nem kell, hogy „vendégül” lássák a tűzoltókat az ünnepek alatt. Részletek

Tökfejek között is biztonságban, avagy a Halloween és a munkavédelem kapcsolata

A Halloweenezés Magyarországon is egyre népszerűbb, a tökfaragás pedig (a beöltözéssel együtt) mára sokaknál közösségi program lett. Az sem ritka, hogy ilyenkor egy-két pohár alkohol is elfogy, ezért is fontos, hogy felkészülten álljunk a tökfaragás kihívásaival szemben és legyen biztonságos ez a szórakoztató és kreatív tevékenység. Olvassa el rövid, de annál hasznosabb blogcikkünket a témában! Részletek

Vállalkozásba kezd? Munkavédelmi checklista az induláshoz!

Vállalkozást szeretne indítani, de nem tudja milyen dokumentumokkal kell, hogy rendelkezzen a munkabiztonság, munkavédelem, tűzvédelem és munkaegészségügy területén? Segítünk eligazodni az útvesztőben! Nemcsak cikkünk nyújt segítséget, hanem cégünk ebben együttműködő partner tud lenni induló vállalkozásának. Forduljon hozzánk bizalommal! Részletek