Képzelt riport egy tapasztalt munkavédelmis kollégánkkal

Minden cég életében felértékelődnek a tapasztalt kollégák. Ők azok, akik képbe tudják helyezni az újonnan végzett fiatalokat és fel tudják vértezni a tapasztalat fegyverével, hogy ebben a törvényi szabályozásokkal kikövezett útvesztőben mégis kitaláljanak a labirintusból és segítséget tudjanak nyújtani megbízó ügyfeleinknek. A Mi ilyen sokrétű  tapasztalatokkal rendelkező kollégánkat Schwartz Antalnak hívják és Őt kérdeztem néhány munkavédelmet érintő dologról.

BA: Először is azt szeretném Tőled megkérdezni, hogy mióta dolgozol az Ergonom Kft-nél?

SA: 1999. május óta dolgozom az ERGONOM Kft-nél, négy hónapos megszakítással.

BA: Miért pont ezt a területet választottad hivatásodnak?

SA: A szakmát 1984-ben kezdtem fő állású munkavédelmi megbízott-, tűzvédelmi előadóként. 1986-ban szereztem munkavédelmi technikusi képesítést, majd rá következő évben alapfokú tűzvédelmi szakképesítést. 15 évig dolgoztam fő állású munkavédelmisként. A munkáltatók zöménél leépítették ezt a munkakört, és a feladatokat vállalkozásoknak adták ki. Így kerültem az ERGONOM Kft-hez. Itt egy kibővített tevékenységgel találkoztam, amely szakmai kihívást jelentett. Több cégnél, több foglalkoztatási ágban kellett ezt a feladatot ellátni, amely nagyobb felkészültséget igényelt. Emellett mindezt szolgáltatás keretében kellett tenni, amely egy új terület a „SZOLGÁLTATÁS” elsajátítását is szükségessé tette.

BA: Mit gondolsz erről a szakmáról, szakmai területről?

SA: Munka- és tűzvédelem szempontjából szerintem ez a szakma csúcsa, hiszen nincs beskatulyázva az ember egy területre, hanem a gazdaság összes területét érinti. Ebből következik, hogy sok emberrel kell kapcsolatot tartani, sok embernek (ügyfélnek) kell megfelelni. Szakmailag és emberileg egyaránt.

BA: Ennyi idő távlatából mennyit változott szerinted a munkavédelem?

SA: A rendszerváltás előtti időkben szlogen volt „Szocialista társadalmunkban legfőbb érték az ember”. Talán a rendszer is fel volt építve a munkavédelem hatékonyságának növelésére, pl.: munkavédelmi őrmozgalom, szocialista brigádmozgalom, szakszervezet stb. A mindennapokban azonban sokat küszködtünk a munkavédelmi, tűzvédelmi szabályok betartatásával. Örvendetes, hogy az alkoholos befolyásoltság alatti munkavégzés – tapasztalatom szerint – lényegesen lecsökkent. Korábban az építőipar például elképzelhetetlen volt a pálinka-sör nélkül. Ma már ez szerencsére háttérbe szorulni látszik.

BA: Mi a tapasztalásod, régen fontosabbnak tartották az ilyen jellegű szolgáltatásokat a cégek/ügyfelek, mint most, vagy épp ellenkezőleg?

SA: Tapasztalatom szerint régebben többet beszéltünk a munkavédelem fontosságáról, mint amennyit tettünk. Ma úgy érzem többet teszünk a biztonság megteremtéséért.

BA: Ha lenne befolyásod rá, akkor Te mit változtatnál ezen a területen?

SA: Amin mindenképpen változtatnék, az a társadalombiztosítás és munkavédelem harmonizációja lenne. Végre szinkronizálni kellene az üzemi baleset – munkabaleset témakörét. Továbbá újra kötelezővé tenném a munkavédelmi szabályzat elkészítését. Régebben ez kötelező dokumentum volt a munkáltatóknál úgy, mint a tűzvédelmi szabályzat. Fontosnak tartanám a munkavédelemmel kapcsolatos feladatok írásban történő szabályozását cégen belül.

BA: Az Ergonom Kft-n belül, mint ismeretes Te vagy a Senior munkavédelmi szakember. Milyen szerepet töltesz be az új generáció felkészítésében?

SA: A szekszárdi képviseleten most már több éve jól működik az úgynevezett „mentorprogram”. A program fő célja, hogy az új kollégák a szakma mellett a szolgáltatást is elsajátítsák. A mentorprogramban kezdetektől fogva részt veszek, és jók a tapasztalataim ezen a téren. Az új kolléga, ha elegendő elhivatottságot érez a szakma iránt, rövid időn belül elsajátítja a fontosabb dolgokat, és segítséggel ugyan, de tud megfelelő szinten szolgáltatni is.

BA: Milyen tanácsot adnál/adsz a kollégáidnak ezzel a szakterülettel kapcsolatban? Hogyan lehet ezt „jól” csinálni, hogy az ember ennyi évet töltsön el egy szakterületen?

SA: Véleményem szerint ez a szakma a szaktudáson kívül rendkívül nagy alkalmazkodóképességet, toleranciát és magabiztosságot igényel. A jó emberi kapcsolatok kialakítása és fenntartása nagyon fontos az ügyfelekkel, mert ez sokszor áthidalja a jelentkező problémákat. Nyilván mindenkinek nem lehet szimpatikus az ember, de ennek ellenére tegyünk meg mindent, hogy azok legyünk. Sokszor fordulnak hozzánk az ügyfelek olyan kérdésekkel, amelyek nem is igazán kapcsolódnak a szakmánkhoz. Kollegáimnak többször javasoltam, hogy a jó kapcsolat megtartása céljából próbáljunk meg segítséget nyújtani, amiben tudunk. Ez nagyon fontos a cégünk, és a saját megítélésünk szempontjából.

Ajándék Munkavédelmi Checklista!

Híreink

Magyar Ápolók Napja

Az idei évben immár tizedik éve, hogy 2014-ben Magyarország Országgyűlése február 19-ét - Kossuth Zsuzsanna születésnek évfordulóját - a Magyar Ápolók Napjává nyilvánította. Mondjunk együtt köszönetet mindazoknak, akik nap, mint nap erejükön felül segítenek a betegeknek. Ezen alkalomból köszöntjük az egészségügyben dolgozókat, fejet hajtva áldozatos és lelkiismeretes munkájuk előtt. Részletek

A rákellenes küzdelem világnapja

A rákellenes küzdelem világnapját minden év február 4-én rendezik meg világszerte. Célja, hogy felhívja a figyelmet a betegségre, annak megelőzésére, diagnosztikájára és kezelésére. Az idei évben Cégünk, az ERGONOM Munkavédelmi Szolgáltató Kft. egészségügyi üzletágának munkatársai is csatlakoztak a kezdeményezéshez melynek fő üzenet, hogy a rák elleni küzdelem nemcsak orvosi feladat, hanem közös társadalmi ügyünk is. Részletek

Kötelező-e az üzemorvosi vizsgálat?

Azok, akik követik a napi vagy heti sajtót, híreket bizonyára találkoztak azzal a szalagcímmel, hogy eltörölték a kötelező foglalkozás-egészségügyi alkalmassági vizsgálatokat, azaz az üzemorvosi vizsgálatokat. A következő összefoglalónkkal ebben szeretnék segítséget, tájékoztatást adni. Részletek

Blog

Karácsonyi tűzmegelőzés

Fontos, hogy az ünnepi készülődés forgatagában se feledkezzünk meg a biztonságunkról és gondoskodjunk a tűzesetek megelőzéséről. Azok, akik alábbi tanácsokat megfogadják, biztosan nem kell, hogy „vendégül” lássák a tűzoltókat az ünnepek alatt. Részletek

Tökfejek között is biztonságban, avagy a Halloween és a munkavédelem kapcsolata

A Halloweenezés Magyarországon is egyre népszerűbb, a tökfaragás pedig (a beöltözéssel együtt) mára sokaknál közösségi program lett. Az sem ritka, hogy ilyenkor egy-két pohár alkohol is elfogy, ezért is fontos, hogy felkészülten álljunk a tökfaragás kihívásaival szemben és legyen biztonságos ez a szórakoztató és kreatív tevékenység. Olvassa el rövid, de annál hasznosabb blogcikkünket a témában! Részletek

Vállalkozásba kezd? Munkavédelmi checklista az induláshoz!

Vállalkozást szeretne indítani, de nem tudja milyen dokumentumokkal kell, hogy rendelkezzen a munkabiztonság, munkavédelem, tűzvédelem és munkaegészségügy területén? Segítünk eligazodni az útvesztőben! Nemcsak cikkünk nyújt segítséget, hanem cégünk ebben együttműködő partner tud lenni induló vállalkozásának. Forduljon hozzánk bizalommal! Részletek