Munkavédelem a közoktatásban, Szakképző iskolákban

Miért fontos a munkavédelem jelenléte az oktatási intézményekben? A tanulók biztonsága érdekében számos előírás van, amit be kell tartani. Az iskoláknak is megvannak a sajátosságaik, kiemelt veszélyes területei, tevékenységek, balesettípusok, amire kiemelten kell figyelni.

Az 1993. évi XCIII. törvény a munkavédelemről előírja, hogy iskolarendszerű oktatás, nevelés keretében a tanulókat és a hallgatókat meg kell ismertetni az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzés alapvető szabályaival.

Az oktatás világában az öltözködésre vonatkozó iskolai előírások jogszerűek, amelyek a tanulók testi épségét kívánják megőrizni. Ilyen előírás lehet, hogy azokban az intézményekben, ahol szakképzés folyik és a tanulók gyakorlati órákon vesznek részt, a műhelyi gyakorlatokon védőöltözetet, illetve egyes ártalmak esetén egyéni védőeszközöket kell használniuk. Ezeknek az eszközöknek a biztonságos használatára a diákokat ki kell oktatni.

Azokban az intézményekben, ahol gyakorlati oktatások folynak, az ott használatban lévő gépeket, berendezéseket és az oktatáshoz kapcsolódó egyéb felszereléseket időszakosan ellenőrizni kell. Ezeknek az ellenőrzése munkabiztonsági szemle keretében végezhetők el. Ezeken a szemléken tárulnak fel különféle munkavédelmi hiányosságok. Munkavédelmi hiányosságnak/hibának kell tekinteni a sérült vezetékeket, falból kilógó villanykapcsolókat és dugaljakat is. Hiányosságnak tekinthető az is, ha egy forgó mozgó alkatrész nincs megfelelő védőburkolattal ellátva. Ellenőrizni kell a használatban lévő létrákat, vezetékeket és hosszabbítókat is. Rossz minőségő vagy sérült vezetékek használatából adódhat áramütés, amely halált is okozhat. Ugyanúgy ellenőrizni kell a különféle kézi szerszámokat, elektromos berendezéseket, fúró-eszterga-hegesztő gépeket, konyhai gyakorlat során használt gépeket és berendezéseket. Gondoskodni kell arról, hogy a gépek, eszközök rögzítve legyenek eldőlés ellen, mint például egy nagyobb súlyú oszlopos fúrógépnél, illetve különféle gázpalackoknál. Ellenőrizni kell az egyéni védőeszközök állapotát, védelmi képességüket. Egyes egyéni védőeszközök szavatossághoz vannak kötve, ilyen esetben ezeknek az eszközöknek az érvényességét is figyelemmel kell kísérni például sisakok esetén.

A gépeket két nagy csoportba sorolhatjuk. Vannak veszélyes és nem veszélyes gépek, berendezések. Ezeket a gépeket, berendezéseket különféle ellenőrzés alá kell vetni, illetve ezeket dokumentálni kell.

Az 5/1993 (XII.26.) MüM rendelet szerint a veszélyes technológián, munkaeszközön, veszélyes gépen az üzemeltetőnek 5 évenként időszakos biztonsági felülvizsgálatot kell végeznie. A törvény előírja, hogy ezeket az időszakos biztonsági felülvizsgálatokat szakirányú képzettséggel és munkavédelmi szakképzettséggel rendelkező személy, vagy külön jogszabályban erre feljogosított személy, illetőleg akkreditált intézmény végezheti.
A veszélyes gépek csoportjába sorolandók a különféle rakodógépek, mezőgazdasági és erdészeti traktorok, daruk-futómacskák, fröccsöntő gépek, faipari gépek – kézi láncfűrészek, famegmunkáló, illetve húsfeldolgozó eszközök.

A 10/2016 NGM rendelet szerint a nem veszélyes gépeknél az időszakos ellenőrző felülvizsgálatra kötelezett munkaeszközöket, a felülvizsgálat gyakoriságát, módját a munkáltató írásban határozza meg, figyelemmel az üzemeltetés körülményeire, a munkaeszközt érintő szabványokban foglaltakra és a gyártó által összeállított használati utasítás, üzemeltetési, karbantartási dokumentáció vonatkozó előírásait. A leghosszabb felülvizsgálati időszak nem haladhatja meg az öt évet. A felülvizsgálat megállapításait, a megtett intézkedéseket jegyzőkönyvben kell rögzíteni, amelyeket a következő időszakos ellenőrző felülvizsgálat időpontjáig meg kell őrizni.
Nem veszélyes gépek kategóriába tartoznak asztali, illetve oszlopos fúrógépek, asztali köszörűgépek és CNC esztergagépek.

A tanulók és oktatók egészsége és biztonsága érdekében a használt gépeken és berendezéseken a megfelelő vizsgálatokat kötelező elvégezni.

A munkavédelmi szabályok betartása a képzést nyújtó intézményekben is hasonló fontosságú, mint a gazdaság egyéb területein. A fiatalok testi épségének védelmét kiemelten kell kezelni.

Ajándék Munkavédelmi Checklista!

Híreink

Mi is kékek vagyunk… Legyünk együtt kékek!

Cégünk, az ERGONOM Munkavédelmi Szolgáltató Kft. kollégái ezen a napon tisztelettel adóznak azoknak, akik a sokszor kevésbé megértett úton járnak. Részvételünkkel együtt támogatást nyújtunk az autizmus elfogadásában és támogatásában. Részletek

Magyar Ápolók Napja

Az idei évben immár tizedik éve, hogy 2014-ben Magyarország Országgyűlése február 19-ét - Kossuth Zsuzsanna születésnek évfordulóját - a Magyar Ápolók Napjává nyilvánította. Mondjunk együtt köszönetet mindazoknak, akik nap, mint nap erejükön felül segítenek a betegeknek. Ezen alkalomból köszöntjük az egészségügyben dolgozókat, fejet hajtva áldozatos és lelkiismeretes munkájuk előtt. Részletek

A rákellenes küzdelem világnapja

A rákellenes küzdelem világnapját minden év február 4-én rendezik meg világszerte. Célja, hogy felhívja a figyelmet a betegségre, annak megelőzésére, diagnosztikájára és kezelésére. Az idei évben Cégünk, az ERGONOM Munkavédelmi Szolgáltató Kft. egészségügyi üzletágának munkatársai is csatlakoztak a kezdeményezéshez melynek fő üzenet, hogy a rák elleni küzdelem nemcsak orvosi feladat, hanem közös társadalmi ügyünk is. Részletek

Blog

Karácsonyi tűzmegelőzés

Fontos, hogy az ünnepi készülődés forgatagában se feledkezzünk meg a biztonságunkról és gondoskodjunk a tűzesetek megelőzéséről. Azok, akik alábbi tanácsokat megfogadják, biztosan nem kell, hogy „vendégül” lássák a tűzoltókat az ünnepek alatt. Részletek

Tökfejek között is biztonságban, avagy a Halloween és a munkavédelem kapcsolata

A Halloweenezés Magyarországon is egyre népszerűbb, a tökfaragás pedig (a beöltözéssel együtt) mára sokaknál közösségi program lett. Az sem ritka, hogy ilyenkor egy-két pohár alkohol is elfogy, ezért is fontos, hogy felkészülten álljunk a tökfaragás kihívásaival szemben és legyen biztonságos ez a szórakoztató és kreatív tevékenység. Olvassa el rövid, de annál hasznosabb blogcikkünket a témában! Részletek

Vállalkozásba kezd? Munkavédelmi checklista az induláshoz!

Vállalkozást szeretne indítani, de nem tudja milyen dokumentumokkal kell, hogy rendelkezzen a munkabiztonság, munkavédelem, tűzvédelem és munkaegészségügy területén? Segítünk eligazodni az útvesztőben! Nemcsak cikkünk nyújt segítséget, hanem cégünk ebben együttműködő partner tud lenni induló vállalkozásának. Forduljon hozzánk bizalommal! Részletek