Híreink
Egyéni vállalkozó és a munkavédelem
Sok esetben az Egyéni vállalkozók abban a hitben vannak, hogy rájuk nem vonatkoznak a munkavédelmi előírások. Ebben nagyon is tévednek, hiszen a munkavédelmi szabályok betartása mindenki kötelessége.
Két típusú egyéni vállalkozót különböztetünk meg munkavállaló foglalkoztatottság alapján:
- Nincs saját munkavállalója, munkáját egyedül végzi.
- Legalább egy fő munkavállalót foglalkoztat.
Abban az esetben, ha egy munkavállalót foglalkoztat akár csak 2 órában is, már teljes mértékben munkáltatónak minősül és a szervezett munkavégzésre vonatkozó munkavédelmi előírásoknak kell megfelelnie. Ilyen esetekben kiterjed rá a Munkavédelmi törvény hatálya.
A munkavédelem alapvető szabályait a Munkavédelmi törvény, a részletes szabályait a miniszteri rendeletek, a rendeletek által hatályba léptetett szabályzatok, valamint a munkavédelmi tartalmú nemzeti szabványok tartalmazzák.
A munkavállalót nem foglalkoztató vállalkozóra (klasszikus egyéni vállalkozó) csak annyiban vonatkoznak a Munkavédelmi törvény előírásai, hogy be kell tartania a munkavégzés hatókörében tartózkodók (pl.: járókelők, vásárlók, ügyfelek) védelmére vonatkozó előírásokat.
Ezek az előírások az Mvt. alapján:
- A munkavégzésre vonatkozó szabályokat úgy kell meghatározni, hogy végrehajtásuk megfelelő védelmet nyújtson a munkavégzés hatókörében tartózkodónak és a szolgáltatást igénybe vevőnek is.
- A munkaeszközöket úgy kell kialakítani, hogy lehetőleg zárják ki a nem szervezett munkavégzés keretében történő rendeltetésszerű használat esetén is a balesetet, az egészségkárosodást.
- Az olyan munkahelyen, ahol a veszély jellege indokolja biztonsági és egészségvédelmi jelzéseket kell alkalmazni.
- Az olyan munkahelyen, ahol be- vagy leesési veszély van a munkavégzés hatókörében tartózkodókat leeső tárgyak veszélyeztetik, elkerítéssel, lefedéssel, vagy más alkalmas módon kell a védelemről gondoskodni.
- A munkahelyen alkalmazott munkaállás (állvány, pódium, kezelőjárda) kialakítása, elhelyezése, rögzítése feleljen meg a munkavégzés jellegének, a várható igénybevételnek.
- A munkahelyen a zajhatások és a rezgések, a por és vegyi anyagok, valamint a sugárzások, az alacsonyabb vagy magasabb légköri nyomás nem károsíthatják a munkavégzés hatókörében tartózkodókat.
- A munkafolyamatot, a technológiát, a munkaeszközt, az anyagot úgy kell megválasztani, hogy az a munkavégzés hatókörében tartózkodók egészségét és biztonságát ne veszélyeztesse.
- Olyan munkahelyen, ahol különböző munkáltatók alkalmazásában álló munkavállalókat egyidejűleg foglalkoztatnak, a munkavégzést úgy kell összehangolni, hogy a munkavégzés hatókörében tartózkodókra az veszélyt ne jelentsen.
- Azoknál a munkafolyamatoknál, amelyeknél a munkavégzés hatókörében tartózkodó veszélyforrás hatásának lehet kitéve, a hatásos védelmet – amennyiben külön jogszabály eltérően nem rendelkezik – zárt technológia alkalmazásával, ha ez nem oldható meg, akkor kollektív műszaki védelem, szervezési intézkedések, egyéni védőeszközök – szükség szerinti együttes – alkalmazásával kell megvalósítani.
A fentiekből egyértelműen kitűnik, hogy a munkavédelmi szabályok betartása mindenkinek kötelező. Viszont dokumentum készítési kötelezettség csak abban az esetben áll fenn, ha szervezett munkavégzésről beszélünk.
Híreink
Tájékoztatás a 33/1998. (VI. 24.) NM rendelet módosításáról
2025. június 27-én hatályba lépett a belügyminiszter 20/2025. (VI. 26.) BM rendelete, mely módosítja az egyes munkaköri, szakmai, illetve személyi higiénés alkalmasság orvosi vizsgálatára vonatkozó szabályokat. A változások közül a leglényegesebb, hogy bizonyos esetekben megszűnt a kötelező tüdőszűrés. Részletek
Kötelező-e az üzemorvosi vizsgálat?
- Frissített tartalom -
Az elmúlt közel másfél évben folyamatosan felmerülő kérdés a foglalkozás-egészségügyi alkalmassági vizsgálatokkal kapcsolatos változások kapcsán. Fontos azonban tisztázni az elején, hogy a kötelező vizsgálatokat nem törölték el. Az alábbi összefoglalóval szeretnénk segítséget és tájékoztatást nyújtani a jelenlegi szabályozásról és a folyamatos változások lényegéről.
Részletek
Semmelweis-nap, a magyar egészségügy napja
Minden év július 1-jén ünnepeljük az egészségügyben dolgozókat, megemlékezve Semmelweis Ignácról, az anyák megmentőjéről, aki ezen a napon született. Részletek
Blog
A munkavállaló ellenőrzési kötelezettsége
A munkavédelem nem egyoldalú történet, hanem egy közös felelősségvállalás. A munkáltató biztosítja az eszközöket, oktatást, vizsgálatokat, míg a munkavállaló köteles odafigyelni, ellenőrizni és jelezni, ha valami nincs rendben. Így érhető el az, amit mindenki szeretne: egészséget nem veszélyeztető, biztonságos munkavégzés. Részletek
Diákmunka nyáron? Ezekre figyeljünk munkáltatóként!
Ahogy közeledik a nyári szünet, egyre több diák keres lehetőséget arra, hogy munkát vállaljon. Számukra ez nemcsak pénzkereseti lehetőség, hanem életük első lépése a munka világában – és mint tudjuk, az első benyomás sokáig meghatározó. Részletek
Hőségriadó a munkahelyeken – A biztonság ilyenkor is elsődleges
A nyár elhozta a forróságot, és vele együtt a kihívásokat is a munkahelyeken. A hőség nemcsak kellemetlen, hanem egészségkárosító és balesetveszélyes is lehet. De mit jelent ez a gyakorlatban? És mit kell(ene) tenniük ilyenkor a munkáltatóknak és a munkavállalóknak? Részletek