Blog bejegyzések
Mi a különbség a munkavédelmi képviselő és a munkavédelmi szakember között?
Gyakran felmerül a kérdés, hogy a munkavédelmi képviselőt mi különbözteti meg a munkavédelmi szakembertől. A választ többféle oldalról lehet megközelíteni.
Az első megközelítés lehet az, hogy hogyan keletkezik a jogviszony. A munkavédelmi képviselőt a munkavállalók választják, a munkavédelmi szakembert a munkáltató alkalmazza függetlenül attól, hogy az a feladatát alkalmazottként vagy szolgáltatóként látja el.
A második megközelítés, hogy meddig láthatják el „megbízásukat”. A munkavédelmi képviselők megválasztásukat követően maximum 5 évig tölthetik be a tisztséget, illetve annak lejártakor lehetséges újra megválasztani.
A munkavédelmi szakember alkalmazottként határozatlan idejű munkaszerződés és szolgáltatóként is akár határozatlan idejű megbízási szerződés alapján végezheti munkáját.
A harmadik megközelítés a szakmai alkalmassági feltétel. A munkavédelmi képviselőnek nem kell semmilyen munkavédelmi képzettséggel rendelkeznie, míg a munkavédelmi szakemberrel szemben közép vagy felsőfokú munkavédelmi kötelezettséget határoz meg a törvény munkabiztonsági szaktevékenységek ellátásához. Munkabiztonsági szaktevékenység pl. a kockázatértékelés, az egyéni védőeszköz juttatási rend, robbanásvédelmi dokumentáció, stb.
Negyedik megközelítésként megvizsgálhatjuk azt, hogy van-e, illetve milyen jogi védettsége van a munkavédelmi képviselőnek és a munkavédelmi szakembernek. A munkavédelmi képviselőt megilleti a munkajogi védelem, amely, amennyiben legalább 12 hónapig képviselő, mandátumának megszűnését követően hat hónapig megilleti. Ez a munkajogi védelem azt jelenti, hogy a munkavállalók közösségének az előzetes hozzájárulása szükséges a munkavédelmi képviselő munkaviszonyának munkáltatói felmondással történő megszüntetéséhez, illetve a munkaszerződéstől eltérő foglalkoztatásához (pl. más munkakörben, más munkahelyen, illetve más munkáltatónál történő foglalkoztatás). Az alkalmazásban álló munkavédelmi szakember esetében ezzel szemben kizárólag a két fél (munkáltató és munkavállaló) közös megegyezése, illetve a bizonyos esetekben a munkáltató kizárólagos döntése elégséges ehhez.
Az első megközelítésnél már megállapítottuk, hogy a munkavédelmi képviselőt a munkavállók választják, azonban a választás lebonyolításának egyik fontos része az összeférhetetlenség megállapítása. Nem lehet munkavédelmi képviselő akkor egy munkavállaló, ha nincs legalább hat hónap munkaviszonya, munkáltatói jogokat gyakorol, vagy ha a munkáltató közeli hozzátartozója, valamint – és ez a fontos tényező a most – munkavédelmi feladatot lát el az adott munkáltatónál.
Amennyiben a fenti összegzés alapján hiányérzete támadt a cégénél történő, jelenlegi intézkedéseikkel kapcsolatban és szeretné biztonságban tudni a cége működését, akkor kérjen tőlünk egyedi árajánlatot munkabiztonsági, tűzvédelmi, környezetvédelmi, vagy akár foglalkozás-egészségügyi szolgáltatásra!
Híreink
Tájékoztatás a 33/1998. (VI. 24.) NM rendelet módosításáról
2025. június 27-én hatályba lépett a belügyminiszter 20/2025. (VI. 26.) BM rendelete, mely módosítja az egyes munkaköri, szakmai, illetve személyi higiénés alkalmasság orvosi vizsgálatára vonatkozó szabályokat. A változások közül a leglényegesebb, hogy bizonyos esetekben megszűnt a kötelező tüdőszűrés. Részletek
Kötelező-e az üzemorvosi vizsgálat?
- Frissített tartalom -
Az elmúlt közel másfél évben folyamatosan felmerülő kérdés a foglalkozás-egészségügyi alkalmassági vizsgálatokkal kapcsolatos változások kapcsán. Fontos azonban tisztázni az elején, hogy a kötelező vizsgálatokat nem törölték el. Az alábbi összefoglalóval szeretnénk segítséget és tájékoztatást nyújtani a jelenlegi szabályozásról és a folyamatos változások lényegéről.
Részletek
Semmelweis-nap, a magyar egészségügy napja
Minden év július 1-jén ünnepeljük az egészségügyben dolgozókat, megemlékezve Semmelweis Ignácról, az anyák megmentőjéről, aki ezen a napon született. Részletek
Blog
A munkavállaló ellenőrzési kötelezettsége
A munkavédelem nem egyoldalú történet, hanem egy közös felelősségvállalás. A munkáltató biztosítja az eszközöket, oktatást, vizsgálatokat, míg a munkavállaló köteles odafigyelni, ellenőrizni és jelezni, ha valami nincs rendben. Így érhető el az, amit mindenki szeretne: egészséget nem veszélyeztető, biztonságos munkavégzés. Részletek
Diákmunka nyáron? Ezekre figyeljünk munkáltatóként!
Ahogy közeledik a nyári szünet, egyre több diák keres lehetőséget arra, hogy munkát vállaljon. Számukra ez nemcsak pénzkereseti lehetőség, hanem életük első lépése a munka világában – és mint tudjuk, az első benyomás sokáig meghatározó. Részletek
Hőségriadó a munkahelyeken – A biztonság ilyenkor is elsődleges
A nyár elhozta a forróságot, és vele együtt a kihívásokat is a munkahelyeken. A hőség nemcsak kellemetlen, hanem egészségkárosító és balesetveszélyes is lehet. De mit jelent ez a gyakorlatban? És mit kell(ene) tenniük ilyenkor a munkáltatóknak és a munkavállalóknak? Részletek