Blog bejegyzések
Mire figyeljünk, ha cégünk új gépet vásárol az új eszköz üzembe helyezése során?
Azzal a kérdéssel fordult hozzánk egyik ügyfelünk, hogy faipari gépet, azon belül is vastagsági gyalut szeretne vásárolni. A kérdés feltételkor még nem döntötték el, hogy használt vagy új gépet vásároljanak-e, azonban szeretnék tudni, hogy milyen munkavédelmi feladataik lennének a gép üzembe helyezésével kapcsolatosan.
Az említett gép (faipari vastagsági gyalu) munkavédelmi szempontú üzembe helyezése előtt számos fontos lépést kell megtennünk.
Az említett gép a munkavédelemről szóló 1993. évi XCIII. törvény egyes rendelkezéseinek végrehajtásáról szóló 5/1993. (XII.26.) MüM rendelet 1/a. számú melléklete alapján (a munkavédelemről szóló 1993. évi XCIII. törvény 21. § (2) bekezdése alapján veszélyesnek minősülő munkaeszközök jegyzéke) veszélyesnek minősül, ezért a munkavédelmi előzetes vizsgálat után, a munkáltató engedélyével kerülhet csak üzembe. Fontos tudnivaló, hogy az üzembe helyezés nemcsak a gép elindítását jelenti, hanem azt, hogy a munkáltató írásban hagyja jóvá, hogy az eszköz egészséget nem veszélyeztető módon és biztonságosan használható.
Az üzembe helyezéshez szükséges dokumentumok között szerepel az európai előírásoknak való megfelelés igazolása, a CE tanúsítvány, a gépkönyv és a magyar nyelvű kezelési utasítás. Az üzembe helyezés során felül kell vizsgálni a gép felállításának megfelelőségét, a villamos hálózatra csatlakoztatását és kezelési feltételeit is.
Fontos kiemelni, hogy nem Európai Uniós országból behozott vagy használt gépek esetében a megfelelőség igazolása különösen lényeges. Hiányában csak a tanúsító felülvizsgálat után lehet az eszközt üzembe helyezni, ami jelentős költséggel járhat.
Az áthelyezett gépeknél ismételten el kell végezni az üzembe helyezési eljárást, figyelembe véve a megváltozott környezeti körülményeket. Hasonlóan, ha egy gépet hosszabb ideig (30 napnál tovább) nem használnak, az újraindítást is üzembe helyezési eljárással kell elvégezni.
Az üzembe helyezést követően rendszeresen felül kell vizsgálni a veszélyes gépet, illetve technológiát. Az időszakos biztonságtechnikai felülvizsgálatokat a gépkönyv előírásai szerint, de legalább ötévente el kell végezni. A munkáltatónak lehetősége van saját munkavédelmi szabályzatában gyakoribb vizsgálati periódusokat meghatározni.
Mindezen lépések betartása biztosítja, hogy cégünk a munkavégzés elvárásainak megfelelően helyezi üzembe a gépet, és ezzel hozzájárul a biztonságos és egészséges munkavégzéshez a mindennapok során.
Legyen szó bármilyen veszélyes és nem veszélyes gépről, a munkavédelmi törvényben előírtaknak megfelelően rendkívül fontos azok rendszeres vizsgálata, karbantartása, hogy elkerülhetőek legyenek a munkahelyi balesetek.
Vállaljuk - eseti megrendeléssel, vagy akár folyamatos megbízási szerződés keretében – a munkaeszközök és berendezések szükséges és időszerű vizsgálatainak elvégzését!
Levesszük a terhet a válláról!
Folyamatos megbízási szerződéskötés esetén nem kell többé Önnek figyelnie a határidőkre, mi beütemezzük a felülvizsgálatokat és amikor az időszerűvé válik jelentkezünk Önnél, hogy elvégezhessük a jogszabályban előírt kötelező vizsgálatokat!
Amennyiben szeretne egyedi ajánlatot kapni gépvizsgálati szolgáltatásunkra vonatkozóan, vagy további kérdése merült fel, kérjük az alábbi elérhetőségek egyikén jelezze felénk.
Telefonszám: +36 20 388 2730
E-mail-cím: ertekesites@ergonom.hu
Híreink
Tájékoztatás a 33/1998. (VI. 24.) NM rendelet módosításáról
2025. június 27-én hatályba lépett a belügyminiszter 20/2025. (VI. 26.) BM rendelete, mely módosítja az egyes munkaköri, szakmai, illetve személyi higiénés alkalmasság orvosi vizsgálatára vonatkozó szabályokat. A változások közül a leglényegesebb, hogy bizonyos esetekben megszűnt a kötelező tüdőszűrés. Részletek
Kötelező-e az üzemorvosi vizsgálat?
- Frissített tartalom -
Az elmúlt közel másfél évben folyamatosan felmerülő kérdés a foglalkozás-egészségügyi alkalmassági vizsgálatokkal kapcsolatos változások kapcsán. Fontos azonban tisztázni az elején, hogy a kötelező vizsgálatokat nem törölték el. Az alábbi összefoglalóval szeretnénk segítséget és tájékoztatást nyújtani a jelenlegi szabályozásról és a folyamatos változások lényegéről.
Részletek
Semmelweis-nap, a magyar egészségügy napja
Minden év július 1-jén ünnepeljük az egészségügyben dolgozókat, megemlékezve Semmelweis Ignácról, az anyák megmentőjéről, aki ezen a napon született. Részletek
Blog
A munkavállaló ellenőrzési kötelezettsége
A munkavédelem nem egyoldalú történet, hanem egy közös felelősségvállalás. A munkáltató biztosítja az eszközöket, oktatást, vizsgálatokat, míg a munkavállaló köteles odafigyelni, ellenőrizni és jelezni, ha valami nincs rendben. Így érhető el az, amit mindenki szeretne: egészséget nem veszélyeztető, biztonságos munkavégzés. Részletek
Diákmunka nyáron? Ezekre figyeljünk munkáltatóként!
Ahogy közeledik a nyári szünet, egyre több diák keres lehetőséget arra, hogy munkát vállaljon. Számukra ez nemcsak pénzkereseti lehetőség, hanem életük első lépése a munka világában – és mint tudjuk, az első benyomás sokáig meghatározó. Részletek
Hőségriadó a munkahelyeken – A biztonság ilyenkor is elsődleges
A nyár elhozta a forróságot, és vele együtt a kihívásokat is a munkahelyeken. A hőség nemcsak kellemetlen, hanem egészségkárosító és balesetveszélyes is lehet. De mit jelent ez a gyakorlatban? És mit kell(ene) tenniük ilyenkor a munkáltatóknak és a munkavállalóknak? Részletek