Blog bejegyzések
Mire figyeljünk, ha cégünk új gépet vásárol az új eszköz üzembe helyezése során?
Azzal a kérdéssel fordult hozzánk egyik ügyfelünk, hogy faipari gépet, azon belül is vastagsági gyalut szeretne vásárolni. A kérdés feltételkor még nem döntötték el, hogy használt vagy új gépet vásároljanak-e, azonban szeretnék tudni, hogy milyen munkavédelmi feladataik lennének a gép üzembe helyezésével kapcsolatosan.
Az említett gép (faipari vastagsági gyalu) munkavédelmi szempontú üzembe helyezése előtt számos fontos lépést kell megtennünk.
Az említett gép a munkavédelemről szóló 1993. évi XCIII. törvény egyes rendelkezéseinek végrehajtásáról szóló 5/1993. (XII.26.) MüM rendelet 1/a. számú melléklete alapján (a munkavédelemről szóló 1993. évi XCIII. törvény 21. § (2) bekezdése alapján veszélyesnek minősülő munkaeszközök jegyzéke) veszélyesnek minősül, ezért a munkavédelmi előzetes vizsgálat után, a munkáltató engedélyével kerülhet csak üzembe. Fontos tudnivaló, hogy az üzembe helyezés nemcsak a gép elindítását jelenti, hanem azt, hogy a munkáltató írásban hagyja jóvá, hogy az eszköz egészséget nem veszélyeztető módon és biztonságosan használható.
Az üzembe helyezéshez szükséges dokumentumok között szerepel az európai előírásoknak való megfelelés igazolása, a CE tanúsítvány, a gépkönyv és a magyar nyelvű kezelési utasítás. Az üzembe helyezés során felül kell vizsgálni a gép felállításának megfelelőségét, a villamos hálózatra csatlakoztatását és kezelési feltételeit is.
Fontos kiemelni, hogy nem Európai Uniós országból behozott vagy használt gépek esetében a megfelelőség igazolása különösen lényeges. Hiányában csak a tanúsító felülvizsgálat után lehet az eszközt üzembe helyezni, ami jelentős költséggel járhat.
Az áthelyezett gépeknél ismételten el kell végezni az üzembe helyezési eljárást, figyelembe véve a megváltozott környezeti körülményeket. Hasonlóan, ha egy gépet hosszabb ideig (30 napnál tovább) nem használnak, az újraindítást is üzembe helyezési eljárással kell elvégezni.
Az üzembe helyezést követően rendszeresen felül kell vizsgálni a veszélyes gépet, illetve technológiát. Az időszakos biztonságtechnikai felülvizsgálatokat a gépkönyv előírásai szerint, de legalább ötévente el kell végezni. A munkáltatónak lehetősége van saját munkavédelmi szabályzatában gyakoribb vizsgálati periódusokat meghatározni.
Mindezen lépések betartása biztosítja, hogy cégünk a munkavégzés elvárásainak megfelelően helyezi üzembe a gépet, és ezzel hozzájárul a biztonságos és egészséges munkavégzéshez a mindennapok során.
Legyen szó bármilyen veszélyes és nem veszélyes gépről, a munkavédelmi törvényben előírtaknak megfelelően rendkívül fontos azok rendszeres vizsgálata, karbantartása, hogy elkerülhetőek legyenek a munkahelyi balesetek.
Vállaljuk - eseti megrendeléssel, vagy akár folyamatos megbízási szerződés keretében – a munkaeszközök és berendezések szükséges és időszerű vizsgálatainak elvégzését!
Levesszük a terhet a válláról!
Folyamatos megbízási szerződéskötés esetén nem kell többé Önnek figyelnie a határidőkre, mi beütemezzük a felülvizsgálatokat és amikor az időszerűvé válik jelentkezünk Önnél, hogy elvégezhessük a jogszabályban előírt kötelező vizsgálatokat!
Amennyiben szeretne egyedi ajánlatot kapni gépvizsgálati szolgáltatásunkra vonatkozóan, vagy további kérdése merült fel, kérjük az alábbi elérhetőségek egyikén jelezze felénk.
Telefonszám: +36 20 388 2730
E-mail-cím: ertekesites@ergonom.hu
Híreink
Kötelező-e az üzemorvosi vizsgálat?
- Frissített tartalom -
Azok, akik követik a napi vagy heti sajtót, híreket bizonyára találkoztak azzal a szalagcímmel, hogy eltörölték a kötelező foglalkozás-egészségügyi alkalmassági vizsgálatokat, azaz az üzemorvosi vizsgálatokat. A következő összefoglalónkkal ebben szeretnék segítséget, tájékoztatást adni.
Részletek
Semmelweis-nap, a magyar egészségügy napja
Minden év július 1-jén ünnepeljük az egészségügyben dolgozókat, megemlékezve Semmelweis Ignácról, az anyák megmentőjéről, aki ezen a napon született. Részletek
Mi is kékek vagyunk… Legyünk együtt kékek!
Cégünk, az ERGONOM Munkavédelmi Szolgáltató Kft. kollégái ezen a napon tisztelettel adóznak azoknak, akik a sokszor kevésbé megértett úton járnak. Részvételünkkel együtt támogatást nyújtunk az autizmus elfogadásában és támogatásában. Részletek
Blog
Hidegben történő munkavégzés munkavédelmi előírásai
A hideg időjárás komoly kihívásokat jelent mind a szabadban, mind a nem megfelelően fűtött helyiségekben dolgozó munkavállalók számára. A test lehűlése, a fagyás és más hideg okozta ártalmak nemcsak az egészségüket veszélyeztetik, hanem a munkavégzés hatékonyságát is csökkentik. Ebben a cikkben áttekintjük a hidegben történő munkavégzéssel kapcsolatos legfontosabb munkavédelmi előírásokat. Részletek
Ezek a jogok illetik meg azokat, akik ülőmunkát végeznek
Az ülőmunka manapság egyre elterjedtebb munkavégzési forma, különösen az irodai és adminisztratív területeken. Bár elsőre kényelmesnek tűnhet, az állandó ülés hosszú távon komoly egészségügyi kockázatokat rejthet magában. Nézzük, milyen jogok illetik meg azokat, akik ülőmunkát végeznek. Részletek
Biztonság Hete 2024, azaz a közlekedésbiztonság fontossága
Minden év szeptemberében kerül megrendezésre a Biztonság Hete programsorozat. Ebben az évben az elektromos rollerekre, illetve valamennyi mikromobilitási eszköz körültekintő használatára, valamint a gyalogos és kerékpáros közlekedésre szeretnék irányítani a figyelmet a szervezők. Részletek