Blog bejegyzések
Munkavédelmi tippek Petrával! - Mire figyeljünk a nagy hőségben?
Az emberi test kétharmad része víz, ezért az egészséges működéshez elengedhetetlen a folyadékegyensúly megtartása. Kánikulában ez borul fel a legkönnyebben, mivel a fokozott izzadással jelentősen megnő a szervezet folyadékvesztése és az izzadással nem csak folyadék, hanem életfontosságú ásványi anyagok is távoznak, ami több szerv működésének zavarát okozhatja. A tartós hőségnek sokszor van szerepe a balesetek létrejöttében és a hőártalmak kialakulásában, ezért kiemelten fontos, hogy a munkavállalók alkalmazkodni tudjanak a meleg, forró napokhoz.
Először csak enyhébb tünetekben mutatkozik meg a káros hatás, amely a napszúrástól a hőkimerülésen keresztül a hőgutáig terjedhet. Ebben az esetben a szervezet belső hőszabályozása teljesen felborul, az izzadás megáll és a test már nem tud megszabadulni a felesleges hőtől. A szervezet életfontosságú funkciói felmondják a szolgálatot, ami halállal is végződhet, ezért azonnali kórházi ellátást igényel.
Extrém melegben az agy és az idegek működése is lelassul, ezért tompának, fáradtnak és szétszórtnak érzi magát az ember, ami növeli a balesetek kockázatát. A szabadban dolgozók számára különösen nagy és növekvő egészségi- és biztonsági kockázatot jelenthetnek a hőhullámok, valamint az erős UV-(különösen az UV-B-) sugárzás. A hőséghullámok szervezetre gyakorolt hatása a munkavállaló szervezetétől is függ, úgymint az életkor, a testsúly, a fizikai erőnlét, az egészségi állapot, a dolgozó neme, valamint a munkakörnyezet adottságaitól is, zárt vagy szabadtéri munkakörnyezet, árnyék, légmozgás, ruházat, stb.
A munkáltatónak törvény által előírt kötelezettsége a munkahelyi klimatikus hatásokat figyelembe venni és a munkakörülményeket oly módon kialakítani, hogy a dolgozók egészsége és biztonsága a megváltozott körülmények ellenére se kerüljön veszélybe.
A munkáltatónak célszerű folyamatosan tájékozódni az időjárás alakulásáról, hogy időben fel tudjon készülni és a munkavállalókat is fel tudja készíteni a hőségnapokra. A legalkalmasabb erre az Országos Meteorológiai Szolgálat hivatalos, részletes előrejelzése. Tisztában kell lenni a hőségriadó fokozataival is. A legmagasabb fokozat a 3. fokozat, amikor legalább három egymást követő napra eléri (vagy meghaladja) a napi középhőmérséklet a 27°C-ot. A munkavállalókat tájékoztatni kell arról, hogy a hőségben történő munkavégzésnek milyen veszélyei vannak és hogyan lehet védekezni ellene, mik a szervezet túlmelegedésének tünetei, milyen intézkedéseket kell megtenni annak érdekében, hogy megelőzzük az egészségkárosodást.
A munkáltatónak biztosítania kell a munkavállalók igénye szerinti mennyiségben, a folyadékveszteség pótlására megfelelő hőmérsékletű (14-16 °C-os) ivóvizet, a higiénés követelmények betartásával. Biztosítani kell óránként legalább 5 perc pihenőidőt a környezethez képest hűvösebb, árnyékos helyen. Szabadtéri munkahelyen munkaszervezéssel kell megelőzni a nagy megterhelést (korábbi munkakezdés, egymást követő napokon más munkafeladat, stb.). A munkavállalók részére megfelelő egyéni védőeszközök, például kalapok, jól szellőző ruházat, UV védelmet biztosító napszemüveg biztosítása is szükséges lehet.
Zárt munkahelyen a megfelelő légcserét kell biztosítani, ott ahol légtechnikai rendszerek működnek, azok működőképességét biztosítani kell, tisztítását rendszeresen el kell végezni.
A munkavédelmi hatóság fokozott figyelmet fordít a munkavédelmi ellenőrzések során azon munkavállalók egészségének és biztonságának védelmére, akik a hőségriasztások idején a szokásosnál is fokozottabb megterhelésnek és igénybevételnek lehetnek kitéve a munkahelyeken.
Híreink
Tájékoztatás a 33/1998. (VI. 24.) NM rendelet módosításáról
2025. június 27-én hatályba lépett a belügyminiszter 20/2025. (VI. 26.) BM rendelete, mely módosítja az egyes munkaköri, szakmai, illetve személyi higiénés alkalmasság orvosi vizsgálatára vonatkozó szabályokat. A változások közül a leglényegesebb, hogy bizonyos esetekben megszűnt a kötelező tüdőszűrés. Részletek
Kötelező-e az üzemorvosi vizsgálat?
- Frissített tartalom -
Az elmúlt közel másfél évben folyamatosan felmerülő kérdés a foglalkozás-egészségügyi alkalmassági vizsgálatokkal kapcsolatos változások kapcsán. Fontos azonban tisztázni az elején, hogy a kötelező vizsgálatokat nem törölték el. Az alábbi összefoglalóval szeretnénk segítséget és tájékoztatást nyújtani a jelenlegi szabályozásról és a folyamatos változások lényegéről.
Részletek
Semmelweis-nap, a magyar egészségügy napja
Minden év július 1-jén ünnepeljük az egészségügyben dolgozókat, megemlékezve Semmelweis Ignácról, az anyák megmentőjéről, aki ezen a napon született. Részletek
Blog
A munkavállaló ellenőrzési kötelezettsége
A munkavédelem nem egyoldalú történet, hanem egy közös felelősségvállalás. A munkáltató biztosítja az eszközöket, oktatást, vizsgálatokat, míg a munkavállaló köteles odafigyelni, ellenőrizni és jelezni, ha valami nincs rendben. Így érhető el az, amit mindenki szeretne: egészséget nem veszélyeztető, biztonságos munkavégzés. Részletek
Diákmunka nyáron? Ezekre figyeljünk munkáltatóként!
Ahogy közeledik a nyári szünet, egyre több diák keres lehetőséget arra, hogy munkát vállaljon. Számukra ez nemcsak pénzkereseti lehetőség, hanem életük első lépése a munka világában – és mint tudjuk, az első benyomás sokáig meghatározó. Részletek
Hőségriadó a munkahelyeken – A biztonság ilyenkor is elsődleges
A nyár elhozta a forróságot, és vele együtt a kihívásokat is a munkahelyeken. A hőség nemcsak kellemetlen, hanem egészségkárosító és balesetveszélyes is lehet. De mit jelent ez a gyakorlatban? És mit kell(ene) tenniük ilyenkor a munkáltatóknak és a munkavállalóknak? Részletek