Híreink
Szemüveg - munkáltatói támogatással, monitor előtti munkavégzéshez
Sok munkavállaló nincs tisztában azzal a ténnyel, hogy a munkáltatónak védőszemüveget kell biztosítania azon dolgozói számára, akik képernyős munkakörben vannak foglalkoztatva.
Talán nem sokan tudják, hogy a képernyő előtti munkavégzés egyik mellékhatás a számítógépes látás szindróma, mely egyszerre eredményezhet szemszárazságból eredő szúró érzést, fejfájást és fáradékonyságot. A képernyőkből érkező kék fény mind élettani, mind szemészeti elváltozásokat is tud okozni, ezért nagyon fontos szemünk megfelelő védelme, ezért a munkavégzéshez elengedhetetlen szemüveget a munkáltatónak biztosítania kell.
Na de mikor kell ezt biztosítani, milyen szemüveget és kiknek?
Az 50/1999. (XI.3.) EüM rendelete a képernyő előtti munkavégzés minimális egészségügyi és biztonsági követelményeiről foglalja össze az ezzel kapcsolatos tudnivalókat.
Először is tisztázzuk, hogy mikor is beszélünk képernyős munkakörről. A képernyős munkakör olyan munkakör, amely a munkavállaló napi munkaidejéből legalább négy órában képernyős munkahelyen képernyős eszköz használatát igényli, ideértve a képernyő figyelésével végzett munkát is.
Tehát azok a munkavállalók, akik legalább négy órában számítógépről, esetleg laptopról végzik munkájukat az ő számukra védőszemüveget kell biztosítani.
Az 50/1999. évi EüM rendelet 5. § (1) bekezdése kimondja, hogy a munkáltató köteles - a külön jogszabályban előírtak figyelembevételével – a foglalkozás-egészségügyi orvosnál kezdeményezni a munkavállaló szem- és látásvizsgálatának elvégzését
- a képernyős munkakörben történő foglalkoztatás megkezdése előtt,
- ezt követően kétévente,
- amennyiben olyan látási panasza jelentkezik, amely a képernyős munkával hozható összefüggésbe.
A szemüvegeket alapvetően kettő csoportra tudjuk osztani:
- A monitor szemrontása ellen védő szemüveg
- Az éleslátást biztosító szemüveg
Azonban ezek között különbséget kell tenni. A monitor szemrontása ellen védő szemüveg védőeszköznek minősül, és ennek a szemüvegnek a juttatása kötelező. A szemüveg a személyi jövedelemadót szabályozó 1995. évi CXVII. törvény pontja alapján adómentes juttatásnak minősül. A szemüveg biztosításához szemész orvosi vizsgálatra nincs szükség.
Az éleslátást biztosító szemüveg orvosi véleményhez kötött. Az 50/1999. évi EüM rendelet 5. § (3) bekezdése leírja, hogy ha a munkavállalót foglalkoztató munkáltatónál működő orvos megállapítja, hogy a munkavállaló részére a képernyő előtti éleslátást biztosító szemüveg biztosítása szükséges lehet, a munkavállalót az előbb említett jogszabály 1. számú melléklete szerinti beutalóval utalja be a szemészeti szakvizsgálatra. Ezt követően, ha a szemészeti szakvizsgálat eredményeként indokolt, illetve a munkavállaó által használt szemüveg vagy kontaktlencse a képernyő előtti munkavégzéshez nem megfelelő, a munkáltató a munkavállalót ellátja a minimálisan szükséges, a képernyő előtti munkavégzéshez éleslátást biztosító szemüveggel.
Összegezve a fent felsoroltokat, tehát a képernyős munkavégzés megkezdése előtt a munkavállalónak kötelező szemész orvosi vizsgálaton részt vennie, melyet legalább kétévente meg kell ismételni. A vizsgálat költségei a munkáltatót terheli. Az éles látást biztosító egyfókuszú szemüveglencse dioptriafüggő, ezért az ára is változó. Ha a munkavállaló már használ szemüveget. és az a képernyő előtti munkavégzéshez is megfelelő, akkor a munkáltató kizárólag látásromlás esetén köteles másik szemüveget biztosítani számára. A munkáltató köteles megtéríteni a monitor szemrontása ellen védő szemüveghez szükséges szemüveglencsét és a rendeltetésszerű használatához szükséges, legolcsóbb keret árát.
Híreink
Kötelező-e az üzemorvosi vizsgálat?
- Frissített tartalom -
Azok, akik követik a napi vagy heti sajtót, híreket bizonyára találkoztak azzal a szalagcímmel, hogy eltörölték a kötelező foglalkozás-egészségügyi alkalmassági vizsgálatokat, azaz az üzemorvosi vizsgálatokat. A következő összefoglalónkkal ebben szeretnék segítséget, tájékoztatást adni.
Részletek
Semmelweis-nap, a magyar egészségügy napja
Minden év július 1-jén ünnepeljük az egészségügyben dolgozókat, megemlékezve Semmelweis Ignácról, az anyák megmentőjéről, aki ezen a napon született. Részletek
Mi is kékek vagyunk… Legyünk együtt kékek!
Cégünk, az ERGONOM Munkavédelmi Szolgáltató Kft. kollégái ezen a napon tisztelettel adóznak azoknak, akik a sokszor kevésbé megértett úton járnak. Részvételünkkel együtt támogatást nyújtunk az autizmus elfogadásában és támogatásában. Részletek
Blog
Hidegben történő munkavégzés munkavédelmi előírásai
A hideg időjárás komoly kihívásokat jelent mind a szabadban, mind a nem megfelelően fűtött helyiségekben dolgozó munkavállalók számára. A test lehűlése, a fagyás és más hideg okozta ártalmak nemcsak az egészségüket veszélyeztetik, hanem a munkavégzés hatékonyságát is csökkentik. Ebben a cikkben áttekintjük a hidegben történő munkavégzéssel kapcsolatos legfontosabb munkavédelmi előírásokat. Részletek
Ezek a jogok illetik meg azokat, akik ülőmunkát végeznek
Az ülőmunka manapság egyre elterjedtebb munkavégzési forma, különösen az irodai és adminisztratív területeken. Bár elsőre kényelmesnek tűnhet, az állandó ülés hosszú távon komoly egészségügyi kockázatokat rejthet magában. Nézzük, milyen jogok illetik meg azokat, akik ülőmunkát végeznek. Részletek
Biztonság Hete 2024, azaz a közlekedésbiztonság fontossága
Minden év szeptemberében kerül megrendezésre a Biztonság Hete programsorozat. Ebben az évben az elektromos rollerekre, illetve valamennyi mikromobilitási eszköz körültekintő használatára, valamint a gyalogos és kerékpáros közlekedésre szeretnék irányítani a figyelmet a szervezők. Részletek