Híreink
Mi is az a kockázatértékelés és mire való?
Manapság a munkáltatók többsége már tudja, hogy már a tevékenység megkezdésekor rendelkeznie kell kockázatértékeléssel, még akkor is ha csak egy fő alkalmazottja van, és csak 2 órában foglalkoztatja, illetve, ha adott esetben nem történik változás a cég életében akkor 3 évente újra el kell készíttetnie.
Azt viszont már sokan nem tudják, hogy mire használható ez a dokumentáció és miért van szükség rá.
A munkáltatók közül sokan azt gondolják, hogy a kockázatértékelés egy olyan dokumentum, amit a hatóság miatt kell elkészíttetniük, mert, ha véletlenül ellenőrzést kapnak akkor be tudják mutatni a „papírt” és ez által elkerülik a bírságot.
Mások pedig azt gondolják, hogy a kockázatértékelés egyfajta vizsgálat, ami megállapítja, hogy a munkahely milyen mértékben felel meg a jogszabályi előírásoknak.
Valójában azonban az alaposan elkészített kockázatértékelés a megfelelő eszköz a munkáltató számára a munkahelyi veszélyek dokumentálására és ellenőrzésére.
Tehát mi is az a kockázatértékelés?
Egyszerűbben fogalmazva, a kockázatértékelés elemzi, hogy mi lehet rossz, mi történhet, mennyire valószínű, hogy ez az esemény megtörténik, milyen lehetséges következményekkel jár és mennyire elfogadható az azonosított kockázat.
Egy jó kockázatértékelés egy adott munkahelyre vonatkozik. Felméri, hogy az ott kialakított munkakörnyezet, az ott megtalálható munkakörök, a használt munkaeszközök és a technológiai folyamatok milyen veszélyeket rejtenek magukban. Továbbá rangsorolja a kockázatokat és intézkedési javaslatokat tesz annak érdekében, hogy a kockázati tényezők hatásait milyen módon lehet elfogadható szintre csökkenteni.
A kockázatértékelésnek nem csak ülnie kell egy poros polcon. A megfelelően elkészített kockázatértékelés segítség nyújt a munkáltatónak, a munkahelyi balesetek bekövetkezésének csökkentésére.
Híreink
Kötelező-e az üzemorvosi vizsgálat?
- Frissített tartalom -
Azok, akik követik a napi vagy heti sajtót, híreket bizonyára találkoztak azzal a szalagcímmel, hogy eltörölték a kötelező foglalkozás-egészségügyi alkalmassági vizsgálatokat, azaz az üzemorvosi vizsgálatokat. A következő összefoglalónkkal ebben szeretnék segítséget, tájékoztatást adni.
Részletek
Semmelweis-nap, a magyar egészségügy napja
Minden év július 1-jén ünnepeljük az egészségügyben dolgozókat, megemlékezve Semmelweis Ignácról, az anyák megmentőjéről, aki ezen a napon született. Részletek
Mi is kékek vagyunk… Legyünk együtt kékek!
Cégünk, az ERGONOM Munkavédelmi Szolgáltató Kft. kollégái ezen a napon tisztelettel adóznak azoknak, akik a sokszor kevésbé megértett úton járnak. Részvételünkkel együtt támogatást nyújtunk az autizmus elfogadásában és támogatásában. Részletek
Blog
Hidegben történő munkavégzés munkavédelmi előírásai
A hideg időjárás komoly kihívásokat jelent mind a szabadban, mind a nem megfelelően fűtött helyiségekben dolgozó munkavállalók számára. A test lehűlése, a fagyás és más hideg okozta ártalmak nemcsak az egészségüket veszélyeztetik, hanem a munkavégzés hatékonyságát is csökkentik. Ebben a cikkben áttekintjük a hidegben történő munkavégzéssel kapcsolatos legfontosabb munkavédelmi előírásokat. Részletek
Ezek a jogok illetik meg azokat, akik ülőmunkát végeznek
Az ülőmunka manapság egyre elterjedtebb munkavégzési forma, különösen az irodai és adminisztratív területeken. Bár elsőre kényelmesnek tűnhet, az állandó ülés hosszú távon komoly egészségügyi kockázatokat rejthet magában. Nézzük, milyen jogok illetik meg azokat, akik ülőmunkát végeznek. Részletek
Biztonság Hete 2024, azaz a közlekedésbiztonság fontossága
Minden év szeptemberében kerül megrendezésre a Biztonság Hete programsorozat. Ebben az évben az elektromos rollerekre, illetve valamennyi mikromobilitási eszköz körültekintő használatára, valamint a gyalogos és kerékpáros közlekedésre szeretnék irányítani a figyelmet a szervezők. Részletek