Képzelt riport egy tapasztalt munkavédelmis kollégánkkal

Minden cég életében felértékelődnek a tapasztalt kollégák. Ők azok, akik képbe tudják helyezni az újonnan végzett fiatalokat és fel tudják vértezni a tapasztalat fegyverével, hogy ebben a törvényi szabályozásokkal kikövezett útvesztőben mégis kitaláljanak a labirintusból és segítséget tudjanak nyújtani megbízó ügyfeleinknek. A Mi ilyen sokrétű  tapasztalatokkal rendelkező kollégánkat Schwartz Antalnak hívják és Őt kérdeztem néhány munkavédelmet érintő dologról.

BA: Először is azt szeretném Tőled megkérdezni, hogy mióta dolgozol az Ergonom Kft-nél?

SA: 1999. május óta dolgozom az ERGONOM Kft-nél, négy hónapos megszakítással.

BA: Miért pont ezt a területet választottad hivatásodnak?

SA: A szakmát 1984-ben kezdtem fő állású munkavédelmi megbízott-, tűzvédelmi előadóként. 1986-ban szereztem munkavédelmi technikusi képesítést, majd rá következő évben alapfokú tűzvédelmi szakképesítést. 15 évig dolgoztam fő állású munkavédelmisként. A munkáltatók zöménél leépítették ezt a munkakört, és a feladatokat vállalkozásoknak adták ki. Így kerültem az ERGONOM Kft-hez. Itt egy kibővített tevékenységgel találkoztam, amely szakmai kihívást jelentett. Több cégnél, több foglalkoztatási ágban kellett ezt a feladatot ellátni, amely nagyobb felkészültséget igényelt. Emellett mindezt szolgáltatás keretében kellett tenni, amely egy új terület a „SZOLGÁLTATÁS” elsajátítását is szükségessé tette.

BA: Mit gondolsz erről a szakmáról, szakmai területről?

SA: Munka- és tűzvédelem szempontjából szerintem ez a szakma csúcsa, hiszen nincs beskatulyázva az ember egy területre, hanem a gazdaság összes területét érinti. Ebből következik, hogy sok emberrel kell kapcsolatot tartani, sok embernek (ügyfélnek) kell megfelelni. Szakmailag és emberileg egyaránt.

BA: Ennyi idő távlatából mennyit változott szerinted a munkavédelem?

SA: A rendszerváltás előtti időkben szlogen volt „Szocialista társadalmunkban legfőbb érték az ember”. Talán a rendszer is fel volt építve a munkavédelem hatékonyságának növelésére, pl.: munkavédelmi őrmozgalom, szocialista brigádmozgalom, szakszervezet stb. A mindennapokban azonban sokat küszködtünk a munkavédelmi, tűzvédelmi szabályok betartatásával. Örvendetes, hogy az alkoholos befolyásoltság alatti munkavégzés – tapasztalatom szerint – lényegesen lecsökkent. Korábban az építőipar például elképzelhetetlen volt a pálinka-sör nélkül. Ma már ez szerencsére háttérbe szorulni látszik.

BA: Mi a tapasztalásod, régen fontosabbnak tartották az ilyen jellegű szolgáltatásokat a cégek/ügyfelek, mint most, vagy épp ellenkezőleg?

SA: Tapasztalatom szerint régebben többet beszéltünk a munkavédelem fontosságáról, mint amennyit tettünk. Ma úgy érzem többet teszünk a biztonság megteremtéséért.

BA: Ha lenne befolyásod rá, akkor Te mit változtatnál ezen a területen?

SA: Amin mindenképpen változtatnék, az a társadalombiztosítás és munkavédelem harmonizációja lenne. Végre szinkronizálni kellene az üzemi baleset – munkabaleset témakörét. Továbbá újra kötelezővé tenném a munkavédelmi szabályzat elkészítését. Régebben ez kötelező dokumentum volt a munkáltatóknál úgy, mint a tűzvédelmi szabályzat. Fontosnak tartanám a munkavédelemmel kapcsolatos feladatok írásban történő szabályozását cégen belül.

BA: Az Ergonom Kft-n belül, mint ismeretes Te vagy a Senior munkavédelmi szakember. Milyen szerepet töltesz be az új generáció felkészítésében?

SA: A szekszárdi képviseleten most már több éve jól működik az úgynevezett „mentorprogram”. A program fő célja, hogy az új kollégák a szakma mellett a szolgáltatást is elsajátítsák. A mentorprogramban kezdetektől fogva részt veszek, és jók a tapasztalataim ezen a téren. Az új kolléga, ha elegendő elhivatottságot érez a szakma iránt, rövid időn belül elsajátítja a fontosabb dolgokat, és segítséggel ugyan, de tud megfelelő szinten szolgáltatni is.

BA: Milyen tanácsot adnál/adsz a kollégáidnak ezzel a szakterülettel kapcsolatban? Hogyan lehet ezt „jól” csinálni, hogy az ember ennyi évet töltsön el egy szakterületen?

SA: Véleményem szerint ez a szakma a szaktudáson kívül rendkívül nagy alkalmazkodóképességet, toleranciát és magabiztosságot igényel. A jó emberi kapcsolatok kialakítása és fenntartása nagyon fontos az ügyfelekkel, mert ez sokszor áthidalja a jelentkező problémákat. Nyilván mindenkinek nem lehet szimpatikus az ember, de ennek ellenére tegyünk meg mindent, hogy azok legyünk. Sokszor fordulnak hozzánk az ügyfelek olyan kérdésekkel, amelyek nem is igazán kapcsolódnak a szakmánkhoz. Kollegáimnak többször javasoltam, hogy a jó kapcsolat megtartása céljából próbáljunk meg segítséget nyújtani, amiben tudunk. Ez nagyon fontos a cégünk, és a saját megítélésünk szempontjából.

Ajándékunk van az Ön számára!

Híreink

Kötelező-e az üzemorvosi vizsgálat?

- Frissített tartalom -
Azok, akik követik a napi vagy heti sajtót, híreket bizonyára találkoztak azzal a szalagcímmel, hogy eltörölték a kötelező foglalkozás-egészségügyi alkalmassági vizsgálatokat, azaz az üzemorvosi vizsgálatokat. A következő összefoglalónkkal ebben szeretnék segítséget, tájékoztatást adni. Részletek

Semmelweis-nap, a magyar egészségügy napja

Minden év július 1-jén ünnepeljük az egészségügyben dolgozókat, megemlékezve Semmelweis Ignácról, az anyák megmentőjéről, aki ezen a napon született. Részletek

Mi is kékek vagyunk… Legyünk együtt kékek!

Cégünk, az ERGONOM Munkavédelmi Szolgáltató Kft. kollégái ezen a napon tisztelettel adóznak azoknak, akik a sokszor kevésbé megértett úton járnak. Részvételünkkel együtt támogatást nyújtunk az autizmus elfogadásában és támogatásában. Részletek

Blog

Hidegben történő munkavégzés munkavédelmi előírásai

A hideg időjárás komoly kihívásokat jelent mind a szabadban, mind a nem megfelelően fűtött helyiségekben dolgozó munkavállalók számára. A test lehűlése, a fagyás és más hideg okozta ártalmak nemcsak az egészségüket veszélyeztetik, hanem a munkavégzés hatékonyságát is csökkentik. Ebben a cikkben áttekintjük a hidegben történő munkavégzéssel kapcsolatos legfontosabb munkavédelmi előírásokat. Részletek

Ezek a jogok illetik meg azokat, akik ülőmunkát végeznek

Az ülőmunka manapság egyre elterjedtebb munkavégzési forma, különösen az irodai és adminisztratív területeken. Bár elsőre kényelmesnek tűnhet, az állandó ülés hosszú távon komoly egészségügyi kockázatokat rejthet magában. Nézzük, milyen jogok illetik meg azokat, akik ülőmunkát végeznek. Részletek

Biztonság Hete 2024, azaz a közlekedésbiztonság fontossága

Minden év szeptemberében kerül megrendezésre a Biztonság Hete programsorozat. Ebben az évben az elektromos rollerekre, illetve valamennyi mikromobilitási eszköz körültekintő használatára, valamint a gyalogos és kerékpáros közlekedésre szeretnék irányítani a figyelmet a szervezők. Részletek