Munkavédelem a közoktatásban, Szakképző iskolákban

Miért fontos a munkavédelem jelenléte az oktatási intézményekben? A tanulók biztonsága érdekében számos előírás van, amit be kell tartani. Az iskoláknak is megvannak a sajátosságaik, kiemelt veszélyes területei, tevékenységek, balesettípusok, amire kiemelten kell figyelni.

Az 1993. évi XCIII. törvény a munkavédelemről előírja, hogy iskolarendszerű oktatás, nevelés keretében a tanulókat és a hallgatókat meg kell ismertetni az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzés alapvető szabályaival.

Az oktatás világában az öltözködésre vonatkozó iskolai előírások jogszerűek, amelyek a tanulók testi épségét kívánják megőrizni. Ilyen előírás lehet, hogy azokban az intézményekben, ahol szakképzés folyik és a tanulók gyakorlati órákon vesznek részt, a műhelyi gyakorlatokon védőöltözetet, illetve egyes ártalmak esetén egyéni védőeszközöket kell használniuk. Ezeknek az eszközöknek a biztonságos használatára a diákokat ki kell oktatni.

Azokban az intézményekben, ahol gyakorlati oktatások folynak, az ott használatban lévő gépeket, berendezéseket és az oktatáshoz kapcsolódó egyéb felszereléseket időszakosan ellenőrizni kell. Ezeknek az ellenőrzése munkabiztonsági szemle keretében végezhetők el. Ezeken a szemléken tárulnak fel különféle munkavédelmi hiányosságok. Munkavédelmi hiányosságnak/hibának kell tekinteni a sérült vezetékeket, falból kilógó villanykapcsolókat és dugaljakat is. Hiányosságnak tekinthető az is, ha egy forgó mozgó alkatrész nincs megfelelő védőburkolattal ellátva. Ellenőrizni kell a használatban lévő létrákat, vezetékeket és hosszabbítókat is. Rossz minőségő vagy sérült vezetékek használatából adódhat áramütés, amely halált is okozhat. Ugyanúgy ellenőrizni kell a különféle kézi szerszámokat, elektromos berendezéseket, fúró-eszterga-hegesztő gépeket, konyhai gyakorlat során használt gépeket és berendezéseket. Gondoskodni kell arról, hogy a gépek, eszközök rögzítve legyenek eldőlés ellen, mint például egy nagyobb súlyú oszlopos fúrógépnél, illetve különféle gázpalackoknál. Ellenőrizni kell az egyéni védőeszközök állapotát, védelmi képességüket. Egyes egyéni védőeszközök szavatossághoz vannak kötve, ilyen esetben ezeknek az eszközöknek az érvényességét is figyelemmel kell kísérni például sisakok esetén.

A gépeket két nagy csoportba sorolhatjuk. Vannak veszélyes és nem veszélyes gépek, berendezések. Ezeket a gépeket, berendezéseket különféle ellenőrzés alá kell vetni, illetve ezeket dokumentálni kell.

Az 5/1993 (XII.26.) MüM rendelet szerint a veszélyes technológián, munkaeszközön, veszélyes gépen az üzemeltetőnek 5 évenként időszakos biztonsági felülvizsgálatot kell végeznie. A törvény előírja, hogy ezeket az időszakos biztonsági felülvizsgálatokat szakirányú képzettséggel és munkavédelmi szakképzettséggel rendelkező személy, vagy külön jogszabályban erre feljogosított személy, illetőleg akkreditált intézmény végezheti.
A veszélyes gépek csoportjába sorolandók a különféle rakodógépek, mezőgazdasági és erdészeti traktorok, daruk-futómacskák, fröccsöntő gépek, faipari gépek – kézi láncfűrészek, famegmunkáló, illetve húsfeldolgozó eszközök.

A 10/2016 NGM rendelet szerint a nem veszélyes gépeknél az időszakos ellenőrző felülvizsgálatra kötelezett munkaeszközöket, a felülvizsgálat gyakoriságát, módját a munkáltató írásban határozza meg, figyelemmel az üzemeltetés körülményeire, a munkaeszközt érintő szabványokban foglaltakra és a gyártó által összeállított használati utasítás, üzemeltetési, karbantartási dokumentáció vonatkozó előírásait. A leghosszabb felülvizsgálati időszak nem haladhatja meg az öt évet. A felülvizsgálat megállapításait, a megtett intézkedéseket jegyzőkönyvben kell rögzíteni, amelyeket a következő időszakos ellenőrző felülvizsgálat időpontjáig meg kell őrizni.
Nem veszélyes gépek kategóriába tartoznak asztali, illetve oszlopos fúrógépek, asztali köszörűgépek és CNC esztergagépek.

A tanulók és oktatók egészsége és biztonsága érdekében a használt gépeken és berendezéseken a megfelelő vizsgálatokat kötelező elvégezni.

A munkavédelmi szabályok betartása a képzést nyújtó intézményekben is hasonló fontosságú, mint a gazdaság egyéb területein. A fiatalok testi épségének védelmét kiemelten kell kezelni.

Ajándékunk van az Ön számára!

Híreink

Tájékoztatás a 33/1998. (VI. 24.) NM rendelet módosításáról

2025. június 27-én hatályba lépett a belügyminiszter 20/2025. (VI. 26.) BM rendelete, mely módosítja az egyes munkaköri, szakmai, illetve személyi higiénés alkalmasság orvosi vizsgálatára vonatkozó szabályokat. A változások közül a leglényegesebb, hogy bizonyos esetekben megszűnt a kötelező tüdőszűrés. Részletek

Kötelező-e az üzemorvosi vizsgálat?

- Frissített tartalom -
Az elmúlt közel másfél évben folyamatosan felmerülő kérdés a foglalkozás-egészségügyi alkalmassági vizsgálatokkal kapcsolatos változások kapcsán. Fontos azonban tisztázni az elején, hogy a kötelező vizsgálatokat nem törölték el. Az alábbi összefoglalóval szeretnénk segítséget és tájékoztatást nyújtani a jelenlegi szabályozásról és a folyamatos változások lényegéről. Részletek

Semmelweis-nap, a magyar egészségügy napja

Minden év július 1-jén ünnepeljük az egészségügyben dolgozókat, megemlékezve Semmelweis Ignácról, az anyák megmentőjéről, aki ezen a napon született. Részletek

Blog

A munkavállaló ellenőrzési kötelezettsége

A munkavédelem nem egyoldalú történet, hanem egy közös felelősségvállalás. A munkáltató biztosítja az eszközöket, oktatást, vizsgálatokat, míg a munkavállaló köteles odafigyelni, ellenőrizni és jelezni, ha valami nincs rendben. Így érhető el az, amit mindenki szeretne: egészséget nem veszélyeztető, biztonságos munkavégzés. Részletek

Diákmunka nyáron? Ezekre figyeljünk munkáltatóként!

Ahogy közeledik a nyári szünet, egyre több diák keres lehetőséget arra, hogy munkát vállaljon. Számukra ez nemcsak pénzkereseti lehetőség, hanem életük első lépése a munka világában – és mint tudjuk, az első benyomás sokáig meghatározó. Részletek

Hőségriadó a munkahelyeken – A biztonság ilyenkor is elsődleges

A nyár elhozta a forróságot, és vele együtt a kihívásokat is a munkahelyeken. A hőség nemcsak kellemetlen, hanem egészségkárosító és balesetveszélyes is lehet. De mit jelent ez a gyakorlatban? És mit kell(ene) tenniük ilyenkor a munkáltatóknak és a munkavállalóknak? Részletek