Híreink
Mit kell tudni az építési állványokról?
A nyár nemcsak a felhőtlen nyaralás és pihenés időszaka, de az építőipar is ekkor éri el a csúcspontját. A szabadtéri munkavégzés során egyre gyakrabban kell számolni nagy viharokra, heves esőkre, erős szélre, villámlásra. Ez az időjárás nem csupán a nyaralók kedvét veheti el, de az építési állványon történő munkavégzésnél, a munkavállalók és a hatókörben tartózkodók biztonságát érintően is többlet feladatot jelent.
Alapvetés, hogy az állványokat úgy kell tervezni, összeállítani és karbantartani, hogy azok ne dőljenek össze, vagy ne mozduljanak el, megakadályozzák a munkavállalók és a munkavégzés hatókörében tartózkodók lezuhanását, illetve, hogy a leeső tárgyakkal szemben védelmet nyújtsanak, kedvezőtlen időjárás esetén is.
Az állvány alapozásánál az állványzat egyenletes teherátadását alátétpallóval vagy ezzel egyenértékű módon biztosítani kell. Az állvány alapjait az állékonyságot veszélyeztető víz behatolása ellen meg kell védeni.
Villámvédelmet kell kialakítani abban az esetben, ha fennállási ideje április 1. és október 31. közötti időszak bármely napjára esik. A villámvédelmi berendezést az érvényes MSZ EN 62305 villámvédelmi szabványsorozat követelményeinek megfelelően kell kivitelezni.
Fa állványok esetén villámvédelmi rendszert csak a 15 m-nél magasabb állványoknál követelmény. Ebben az esetben a villámcsapás hatására fellépő tűz jelent potenciális veszélyt, így a villámvédelmi rendszert az állványzaton kell kiépíteni, illetve, ha az épületen van kialakítva „villámhárító” akkor azt az állványzat villámvédelmi rendszerével össze kell kötni.
A fém tartószerkezettel készülő állványszerkezetek villámvédelme megfelelő, ha az állványzat megfelelő földeléssel van ellátva, és az állványzat a villámvédelmi szabvány követelményeinek megfelelően össze van kötve az építmény villámvédelmi rendszerével.
A villámvédelmi rendszer kiépítése villamos szakképzettséget igényel abban az esetben, ha villamos szabványok szerinti vezetéknek bekötése, valamint bármilyen villamos vezetőnek a fő földelő sínhez (fő földelőkapocshoz) vagy az érintésvédelmi védővezető-rendszerhez való bekötése történik. Az EPH bekötések elvégzése, azok elkészülte után, minden esetben szerelői ellenőrzést kell végezni szemrevételezéssel, és ellenőrizni kell a vezetők folyamatosságát.
Az állványok villámvédelmének biztosítására üzemeltetési, használati vagy munkautasítást kell készíteni.
Az elkészült állványokat használatbavétel előtt, valamint hosszú megszakítás vagy viharos időjárás után minden alkalommal át kell vizsgálni. A vizsgálatnak ki kell terjednie az állvány tervekkel való azonosságára, az állékonyság szempontjából fontos szerkezeti elemeinek és biztonsági berendezéseinek helyszíni ellenőrzésére. A vizsgálat pontos idejét és eredményeit írásban rögzíteni kell.
A vizsgálat során az esetleg károsodott állvány állagának védelmét pótmerevítésekkel, kikötésekkel, illetve a csavarok utánhúzásával kell biztosítani, csak ezek végrehajtása után lehet az állványt újra használatba venni.
Fontos követelmény, hogy az állványépítési munkát végzőket a szükséges speciális ismeretekről, a munkavégzésből eredő kockázatokról és a megelőzésükről ki kell oktatni. Az oktatásnak ki kell terjednie:
a) az érintett állványépítési, bontási, illetve átépítési terv megértésére és ismeretére;
b) az érintett állványépítési, bontási, illetve átépítési munkák biztonságos elvégzésére;
c) a szükséges megelőző intézkedésekre a munkavállalók lezuhanásának, a tárgyak leesésének megelőzése és kiküszöbölése érdekében;
d) azokra az ismeretekre, amelyeket kedvezőtlen, viharos időjárási körülmények között be kell tartani és azon kockázatokra, amelyek az állványzatot veszélyeztethetik;
e) a megengedett terhelhetőségre;
f) minden további az építéshez, a bontáshoz, illetve az átalakításhoz kapcsolódó veszélyre.
Híreink
Kötelező-e az üzemorvosi vizsgálat?
- Frissített tartalom -
Azok, akik követik a napi vagy heti sajtót, híreket bizonyára találkoztak azzal a szalagcímmel, hogy eltörölték a kötelező foglalkozás-egészségügyi alkalmassági vizsgálatokat, azaz az üzemorvosi vizsgálatokat. A következő összefoglalónkkal ebben szeretnék segítséget, tájékoztatást adni.
Részletek
Semmelweis-nap, a magyar egészségügy napja
Minden év július 1-jén ünnepeljük az egészségügyben dolgozókat, megemlékezve Semmelweis Ignácról, az anyák megmentőjéről, aki ezen a napon született. Részletek
Mi is kékek vagyunk… Legyünk együtt kékek!
Cégünk, az ERGONOM Munkavédelmi Szolgáltató Kft. kollégái ezen a napon tisztelettel adóznak azoknak, akik a sokszor kevésbé megértett úton járnak. Részvételünkkel együtt támogatást nyújtunk az autizmus elfogadásában és támogatásában. Részletek
Blog
Hidegben történő munkavégzés munkavédelmi előírásai
A hideg időjárás komoly kihívásokat jelent mind a szabadban, mind a nem megfelelően fűtött helyiségekben dolgozó munkavállalók számára. A test lehűlése, a fagyás és más hideg okozta ártalmak nemcsak az egészségüket veszélyeztetik, hanem a munkavégzés hatékonyságát is csökkentik. Ebben a cikkben áttekintjük a hidegben történő munkavégzéssel kapcsolatos legfontosabb munkavédelmi előírásokat. Részletek
Ezek a jogok illetik meg azokat, akik ülőmunkát végeznek
Az ülőmunka manapság egyre elterjedtebb munkavégzési forma, különösen az irodai és adminisztratív területeken. Bár elsőre kényelmesnek tűnhet, az állandó ülés hosszú távon komoly egészségügyi kockázatokat rejthet magában. Nézzük, milyen jogok illetik meg azokat, akik ülőmunkát végeznek. Részletek
Biztonság Hete 2024, azaz a közlekedésbiztonság fontossága
Minden év szeptemberében kerül megrendezésre a Biztonság Hete programsorozat. Ebben az évben az elektromos rollerekre, illetve valamennyi mikromobilitási eszköz körültekintő használatára, valamint a gyalogos és kerékpáros közlekedésre szeretnék irányítani a figyelmet a szervezők. Részletek