Híreink
Veszélyes munkafolyamat és munkavállalói létszám összefüggése
Veszélyes az a létesítmény, munkaeszköz, anyag/keverék, munkafolyamat, technológia (beleértve a fizikai, biológiai, kémiai kóroki tényezők expozíciójával járó tevékenységeket is), amelynél a munkavállalók egészsége, testi épsége, biztonsága megfelelő védelem hiányában károsító hatásnak lehet kitéve. Ebben az esetben a hatásos védelmet zárt technológia alkalmazásával, ha ez nem oldható meg, akkor kollektív műszaki védelem, szervezési intézkedések, egyéni védőeszközök - szükség szerinti együttes - alkalmazásával kell megvalósítani. A veszélyforrások elleni védekezés módját a jogszabályok és szabványok keretein belül a munkáltató köteles megállapítani.
A szervezési intézkedések közé tartozik a szükséges és elégséges munkavállalói létszám meghatározása, amelynél figyelembe kell venni az expozíciós időt is. Alapvető szempont, hogy adott munkakörülmények között és időtartamban a munkavégzés a munkavállaló egészségét, testi épségét ne károsítsa. Veszélyes munkafolyamatoknál meg kell határozni a megfelelő szakképzettségű és gyakorlattal rendelkező minimálisan szükséges munkavállalói létszámot, és adott esetben az expozícióban tölthető maximális időt. Ezeknek a feltételeknek az együttes meghatározása nem könnyű feladat, bármelyik feltétel csökkentése nem eredményezheti a másik előírás növekedését.
Az optimális feltételek kialakításához segítséget nyújtanak a munkavédelmi rendeletek, szabályzatok és szabványok.
A munkavédelem egyik alapvető szabálya, hogy ha egy munkát többen végeznek, akkor szükséges irányító személy kijelölése. Ekkor a munkavállalókkal egyértelműen tudatni kell, hogy ki az irányító személy, azaz kinek az utasításait kell betartaniuk. A munkavédelmi szabályzatok ugyanakkor bizonyos munkáknál egyértelműen meghatározzák az irányító személyekkel kapcsolatos szakmai elvárásokat is.
Speciális szabály az egyedül végzett munka tilalma. A munkavédelmi törvény szerint, ahol veszély fenyeget, egyedül munkát végezni nem szabad, és ilyen helyre csak erre is kiterjedő oktatásban részesült munkavállalók léphetnek be. A jogszabály a munkáltató feladatkörébe utalja az ilyen munkaterület kijelölését, azonban a munkavédelmi jogszabályok is meghatároznak konkrét eseteket:
- A túlnyomásos munkatérben történő munkavégzés (munka irányítását és ellenőrzését csak kellő gyakorlattal és szakirányú felsőfokú végzettséggel rendelkező mérnök végezheti)
- A sugárveszélyes munka végzéséhez egyidejűleg legalább két munkavállaló jelenléte szükséges, akik közül legalább az egyik megfelelő szakmai és sugárvédelmi képesítéssel rendelkezik, és felelős a sugárvédelmi előírások betartásáért.
- Ha a munkavállaló robbanóképes légtérben tartózkodik, a munkavégzés időtartama alatt a robbanásvédelmi dokumentációban meghatározottak szerint felügyeletet kell biztosítani.
- A munkavállaló nem végezhet egyedül munkát olyan munkaterületen, ahol a levegő összetételéből adódóan bármilyen veszély fennállhat.
- Feszültség alatti munkavégzés esetén az ellátható feladathoz kötötten megfelelő feljogosítási fokozatok szerint szerelő irányítása és felügyelete szükséges
- A munkáltató alpintechnikai módszerrel történő munkafeladat végrehajtására köteles legalább két, arra alkalmas munkavállalót kijelölni. A munka irányítását ipari alpinista végezheti)
- Ipari és ipari jellegű búvármunkák, merülésirányító vezetésével
- Öntőhegesztés (aluminotermikus hegesztés)
- Fizikai munkavégzés közben az erdészeti munkahelyeken legalább két főnek, viperaveszélyes területen legalább három főnek kell halló- vagy látótávolságon belül dolgoznia,
- Szabadon, kötetlenül lévő nagytestű állatok (szarvasmarha, ló) között egyedül egy személynek nem szabad tartózkodnia.
- Beszállással végzett munka - minden olyan tevékenység, melyet a berendezésen behajlással vagy annak belsejében való tartózkodással végeznek, ha ezt a teret emberi tartózkodásra nem tervezték. A veszélyes berendezésben munkát végzők biztonsága érdekében legalább két, kizárólag a beszállással járó munkát végzők figyelésével megbízott személynek kell a helyszínen tartózkodnia (egyikük lehet az irányító személy is).
- Víz felett végzett munkák
- Jégről történő mentés
- A gázveszélyes üzemrészekben egy időben foglalkoztatott munkavállalók száma kettőnél kevesebb nem lehet. A munkafolyamatokban részt vevő személyzet számát és szakképzettségét üzemi utasításban kell meghatározni.
Híreink
Kötelező-e az üzemorvosi vizsgálat?
- Frissített tartalom -
Azok, akik követik a napi vagy heti sajtót, híreket bizonyára találkoztak azzal a szalagcímmel, hogy eltörölték a kötelező foglalkozás-egészségügyi alkalmassági vizsgálatokat, azaz az üzemorvosi vizsgálatokat. A következő összefoglalónkkal ebben szeretnék segítséget, tájékoztatást adni.
Részletek
Semmelweis-nap, a magyar egészségügy napja
Minden év július 1-jén ünnepeljük az egészségügyben dolgozókat, megemlékezve Semmelweis Ignácról, az anyák megmentőjéről, aki ezen a napon született. Részletek
Mi is kékek vagyunk… Legyünk együtt kékek!
Cégünk, az ERGONOM Munkavédelmi Szolgáltató Kft. kollégái ezen a napon tisztelettel adóznak azoknak, akik a sokszor kevésbé megértett úton járnak. Részvételünkkel együtt támogatást nyújtunk az autizmus elfogadásában és támogatásában. Részletek
Blog
Hidegben történő munkavégzés munkavédelmi előírásai
A hideg időjárás komoly kihívásokat jelent mind a szabadban, mind a nem megfelelően fűtött helyiségekben dolgozó munkavállalók számára. A test lehűlése, a fagyás és más hideg okozta ártalmak nemcsak az egészségüket veszélyeztetik, hanem a munkavégzés hatékonyságát is csökkentik. Ebben a cikkben áttekintjük a hidegben történő munkavégzéssel kapcsolatos legfontosabb munkavédelmi előírásokat. Részletek
Ezek a jogok illetik meg azokat, akik ülőmunkát végeznek
Az ülőmunka manapság egyre elterjedtebb munkavégzési forma, különösen az irodai és adminisztratív területeken. Bár elsőre kényelmesnek tűnhet, az állandó ülés hosszú távon komoly egészségügyi kockázatokat rejthet magában. Nézzük, milyen jogok illetik meg azokat, akik ülőmunkát végeznek. Részletek
Biztonság Hete 2024, azaz a közlekedésbiztonság fontossága
Minden év szeptemberében kerül megrendezésre a Biztonság Hete programsorozat. Ebben az évben az elektromos rollerekre, illetve valamennyi mikromobilitási eszköz körültekintő használatára, valamint a gyalogos és kerékpáros közlekedésre szeretnék irányítani a figyelmet a szervezők. Részletek