Villamos szabadvezetékek közelében végzett munka

A villamos szabadvezeték hálózat környezetében elszenvedett áramütéses balesetek a feszültség alatt álló csupasz szabadvezetékek megközelítéséből, valamint a vezetékkel való közvetlen érintkezésből adódnak.

A vezetékek megközelítése az alábbi ágazatokban és munkafolyamatokban fordul elő leggyakrabban:

  • mezőgazdaság, kertészet, erdőgazdálkodás: öntözés, permetezés, gallyazás, fadöntés, megemelt platójú szállító jármű, rakodógép használata
  • építőipar: emelőgépek, daruk, rakodógépek használata, különböző állványok-kiemelten a gurulós, mobil állványok- és létrák használata, tetőszerkezet felett átvezetett szabadvezeték közelsége.

A szabadvezeték közelében a munkavégzés fokozott figyelmet igényel. Erősáramú nagy- közép és kisfeszültségű szabadvezetékek megközelítése csak a vonatkozó jogszabály előírásai szerint történhet. A munkaterületeket keresztező villamos szabadvezetékek közelében speciális magas gépekkel történő munkavégzésnél fokozottan ügyelni kell arra, hogy a vezetékek kritikus megközelítése ne okozzon átívelést, munkabalesetet.

Erősáramú szabadvezetékek közelében végzett munkák esetén a munkagép, illetve annak alkatrészei és a szabadvezetékek között a feszültségnek megfelelő biztonsági távolságot kell hagyni.

Névleges feszültség

Biztonsági távolság

 

1000 V-ig

1,0 m

 

1 kV-tól 110 kV-ig

3,0 m

 

110 kV-tól 220 kV-ig

4,0 m

 

220 kV-tól 380 kV-ig

5,0 m

 

Ismeretlen feszültség

5,0 m

 
 

Ha a táblázatban meghatározott biztonsági távolságot az építési munkaterületen nem lehet betartani, akkor a munkáltató köteles intézkedéseket tenni az áramütés veszélyének elkerülésére.

A munka megkezdése előtt meg kell keresni a munkavégzés helyszíne felett áthaladó villamos szabadvezeték üzemeltetőjét, és jelezni kell, hogy mikor és milyen jellegű tevékenységet kívánnak elvégezni. Tisztázni kell, hogy az adott helyen lévő villamos szabadvezeték feszültségszintje mekkora. A kérelem alapján a szabadvezeték üzemeltetője írásbeli hozzájáruló nyilatkozatot ad ki és egyben tájékoztatja az engedélykérőt arról, hogy a tevékenység milyen biztonsági követelmények megvalósítása esetén végezhető el.

Ezek az intézkedések lehetnek:

  • feszültségmentesítés (a felvonulási munkaterület felett áthaladó szabadvezetéket az építési munkák idejére gyakorlatilag kivonják az energia szolgáltatásból), vagy
  • a vezeték áthelyezése, vagy
  • a vezeték elkerítése, illetve
  • a földmunkagép (vagy bármilyen egyéb gép) munkaterületének lehatárolása.

Általános szabály, hogy olyan munkagépek nyitását- csukását, melyek a műveleteknél a kritikus távolság közelében vagy belül megközelíthetik a villamos szabadvezetéket, ne végezzük villamos szabadvezetékek alatt!

Villamos szabadvezeték alatt ne álljunk meg a munkagép javítása céljából!

Ha a munkagép annyira megközelíti az elektromos szabadvezetéket a gép valamely elemével, hogy átütés (áthúzás) következik be, akkor a gép vezetőjének vagy kezelőjének tilos elhagynia a vezérlő és/vagy kezelőállást, kiáltással fel kell hívnia a környezetben tartózkodók figyelmét a gép megérintésének tilalmára; és intézkednie kell az áramtalanításra.

Ha a gépet a gépen lévő fülkéből kezelik és a gép, vagy valamelyik része érintkezésbe kerül a feszültség alatt álló föld feletti szabadvezetékkel, akkor a (fülkében tartózkodó) gépkezelő:

  • adjon hangjelzést, amely az ott tartózkodó személyek figyelmét felhívja a veszélyhelyzetre, ebben az esetben az érintett személyek kötelesek a veszélyes teret azonnal elhagyni.
  • ha a gép üzemképes maradt, a kezelő kísérelje meg azt a fülkéből vezérelve eltávolítani a vezetéktől, vagy kérjen intézkedést a vezeték feszültségmentesítésére,
  • ha nem tudja a gépet eltávolítani, akkor két további lehetőség van:
    • ha nem gyullad ki a gép (lánctalpas gép esetére ez a jellemző), akkor a kezelő lehetőleg maradjon a gép fülkéjében, amíg a vezetéket feszültségmentesítik (addig a fülke un. Faraday kalitkaként megvédi az áramütéstől),
    • ha a gép kigyullad és a tűz a kezelőt közvetlenül veszélyezteti, akkor a biztonsági előírások betartásával hagyja el a gépet úgy, hogy egyszerre ne kerüljön kapcsolatba a gép fém részével, valamint a talajjal. Ennek érdekében ne lépjen le a gépről, hanem a gépet elengedve ugorjon le, és kis lépéssekkel (a lépés feszültség miatt) hagyja el annak környezetét.

Ne menjen vissza (pl. levenni a gépről a tűzoltó készüléket, vagy leállítani a gépet), mert ahogy egyidejűleg érinti a földet és a gépet, az áramkör rajta keresztül fog záródni és ez halálos balesettel járhat.

A villamos szabadvezeték csak akkor tekinthető feszültségmentesítettnek, ha rajta a feszültségmentesítés műveleteit a szabadvezeték üzemeltetője (jellemzően: az áramszolgáltató) maradéktalanul elvégezte. A feszültségmentesítésig géptől távol kell maradni, mivel a villamos ív kialvása a nagyfeszültségű hálózaton nem jelenti egyben a veszély elmúltát, a feszültség továbbra is fennmaradhat.

A munkavégzésben résztvevő munkavállalókat részletes oktatásban kell részesíteni az adott tevékenységre vonatkozó biztonsági követelményekről és szabályokról, a nem könnyen felismerhető, rejtett veszélyekről!

A munkavégzés megkezdése előtt, továbbá a munkavégzés folyamán a munkavezetőnek kell biztosítania az állandó felügyeletet, valamint a vonatkozó előírások betartását!

Kisfeszültségű villamos szabadvezeték közelében bármely villamossági szempontból képzetlen személy egyedül vagy képzett munkavezető nélküli csoportban is végezhet el munkát (pl.: gördülő állvány áthelyezés) abban az esetben, ha sem a tevékenységet végző személy, sem az a berendezés, sem az eszköz, amellyel a tevékenységét végzi, nem közelíti meg a kisfeszültségű villamos szabadvezetéket 1 m-nél kisebb távolságra.

Továbbá, szeles időben a korábban megadott távolságok becslésénél figyelembe kell venni a vezetékek szél hatására történő kilengését.

Gallyazás

Feszültség alatt álló – legfeljebb 35 kV névleges feszültségű – szabadvezeték közelében levő fák kisebb méretű gallyazását a következő szakaszokban meghatározott feltételek mellett szabad elvégezni:

A fa alacsonyabb, mint a vezeték

Ha az ágak, gallyak nem nyúlnak a feszültség alatt álló legalsó vezetékszál alatt 1 méter távolságban képzelt vízszintes sík fölé, a gallyazásnál csak arra kell ügyelni, hogy a gallyazást végző személy a feszültség alatt álló vezetőt ne közelítse meg a veszélyes közelségen belül.

A fa a vezeték mellett van

Ha az ágak, gallyak kívül esnek a hozzájuk legközelebbi feszültség alatti vezetőtől 1 méterre képzelt függőleges síkon és ebbe a síkba levágás vagy leesés közben sem érhetnek be, a gallyazást végző személy a feszültség alatt álló vezetőt legfeljebb a veszélyes közelség 0,5 méterrel megnövelt távolságáig közelítheti meg.

Ha az ágak, gallyak kívül esnek ugyan az előző szakaszban körülírt függőleges síkon, de nincs biztosítva, hogy ez a távolság az ág (gally) levágása vagy eltávolítása közben is megmarad (pl. ferdén lefelé nőtt ág), feszültség melletti gallyazást csak abban az esetben szabad végezni, ha a vezeték veszélyes megközelítését megfelelő intézkedéssel (pl. az ág felső részének a törzshöz való kikötésével) megakadályozzuk.

A fűrészelést csak azután szabad elvégezni, ha a már befűrészelt ágat a kikötéssel a törzshöz vontuk. Feszültség alatt álló vezetőt a munkát végző személynek a veszélyes közelség 0,5 méterrel megnövelt távolságánál jobban nem szabad megközelítenie.

A fa nincs közelebb kisfeszültségű vezetőhöz 0,5 m-nél

Azokat a friss hajtásokat, amelyek a kisfeszültségű szabadvezeték feszültség alatt álló legalsó vezetőt még nem közelítették meg 0,5 méternél kisebb távolságra, száraz időben, legalább 2,5 m hosszú fanyélre szerelt, száraz kötéllel működtetett nyesőollóval vagy ilyen fanyélre szerelt – kifejezetten gallyazásra kialakított – motoros fűrésszel le szabad nyesni.

A nagyfeszültségű vezetőt megközelítő hajtásokat csak a vezető feszültségmentesítése után szabad levágni!

 

Ajándékunk van az Ön számára!

Híreink

Kötelező-e az üzemorvosi vizsgálat?

- Frissített tartalom -
Azok, akik követik a napi vagy heti sajtót, híreket bizonyára találkoztak azzal a szalagcímmel, hogy eltörölték a kötelező foglalkozás-egészségügyi alkalmassági vizsgálatokat, azaz az üzemorvosi vizsgálatokat. A következő összefoglalónkkal ebben szeretnék segítséget, tájékoztatást adni. Részletek

Semmelweis-nap, a magyar egészségügy napja

Minden év július 1-jén ünnepeljük az egészségügyben dolgozókat, megemlékezve Semmelweis Ignácról, az anyák megmentőjéről, aki ezen a napon született. Részletek

Mi is kékek vagyunk… Legyünk együtt kékek!

Cégünk, az ERGONOM Munkavédelmi Szolgáltató Kft. kollégái ezen a napon tisztelettel adóznak azoknak, akik a sokszor kevésbé megértett úton járnak. Részvételünkkel együtt támogatást nyújtunk az autizmus elfogadásában és támogatásában. Részletek

Blog

Hidegben történő munkavégzés munkavédelmi előírásai

A hideg időjárás komoly kihívásokat jelent mind a szabadban, mind a nem megfelelően fűtött helyiségekben dolgozó munkavállalók számára. A test lehűlése, a fagyás és más hideg okozta ártalmak nemcsak az egészségüket veszélyeztetik, hanem a munkavégzés hatékonyságát is csökkentik. Ebben a cikkben áttekintjük a hidegben történő munkavégzéssel kapcsolatos legfontosabb munkavédelmi előírásokat. Részletek

Ezek a jogok illetik meg azokat, akik ülőmunkát végeznek

Az ülőmunka manapság egyre elterjedtebb munkavégzési forma, különösen az irodai és adminisztratív területeken. Bár elsőre kényelmesnek tűnhet, az állandó ülés hosszú távon komoly egészségügyi kockázatokat rejthet magában. Nézzük, milyen jogok illetik meg azokat, akik ülőmunkát végeznek. Részletek

Biztonság Hete 2024, azaz a közlekedésbiztonság fontossága

Minden év szeptemberében kerül megrendezésre a Biztonság Hete programsorozat. Ebben az évben az elektromos rollerekre, illetve valamennyi mikromobilitási eszköz körültekintő használatára, valamint a gyalogos és kerékpáros közlekedésre szeretnék irányítani a figyelmet a szervezők. Részletek