Híreink
Kisokos tűzoltókészülék kiválasztásához
Az Országos Tűzvédelmi Szabályzatról szóló 54/2014. (XII. 5.) BM rendelet előírásai szerint minden létesítményben az ott keletkező tűz oltására alkalmas tűzoltókészülék(ek)et kell elhelyezni és készenlétben tartani.
A megfelelő tűzoltókészülék kiválasztásához az éghető anyag fizikai és égési jellemzői alapján meghatározott tűzosztályok nyújtanak eligazítást.
Mik azok a jelek a készüléken?
A tűzoltókészülékeken betűkkel jelölik, hogy milyen tűz oltására alkalmasak. Ezenkívül feltüntetik a tűzoltási teljesítményt is, ami egy szám az adott oltási osztály betűje előtt. Ez például „A” kategóriánál azt jelzi, milyen hosszú szabvány farakást lehet eloltani (pl.: 34A - 3,4 méter) vele, míg „B” kategóriánál, hogy hány liter égő folyadékot. Minél nagyobb ez a szám, annál jobb.
Tűzoltási osztályok
- A: szilárd anyagok (pl.: fa, papír)
- B: folyékony anyagok (pl.: benzin, festék)
- C: gázok (pl.: PB, acetilén)
- D: fémek (pl.: magnézium, alumínium)
- F: sütésre, főzésre használt anyagok (pl.: olaj, zsír)
Elhelyezés
A tűzoltó-technikai terméket jól láthatóan, könnyen hozzáférhetően, úgy kell elhelyezni, hogy a tűzoltókészülék a legkedvezőtlenebb helyen keletkező tűz oltására a legrövidebb idő alatt felhasználható legyen, és állandóan használható, üzemképes állapotban kell tartani.
A tűzoltókészüléket tűzvédelmi jellel kell megjelölni. A tűzvédelmi jel lehet kívülről vagy belülről megvilágított vagy utánvilágító jel, amely legalább a vonatkozó műszaki követelményben meghatározott ideig és mértékben alkalmas a céljának megfelelő fény kibocsátására.
A tűzvédelmi eszközök helyét jelző biztonsági jeleket az eszköz, felszerelés felett legalább 1,8 méteres magasságban, legfeljebb 2,5 méter magasságban kell elhelyezni úgy, hogy azok könnyen felismerhetők legyenek.
1. ábra helye: A tűzvédelmi eszközök elhelyezése
Tűzvédelmi bírság
A 259/2011. (XII. 7.) Korm. rendelet szerint a tűzoltó készülék készenlétben tartásának hiánya (a veszélyes árut szállító járművek kivételével) 20-50 ezer forintig terjedő tűzvédelmi bírsággal jár. A bírság kiszabása kötelező.
Tűzoltókészülék a kocsiba
A járművek esetén jelentős különbség, hogy személygépjárműbe, kisteherautóba vagy tehergépjárműre akarunk-e készüléket elhelyezni. Bár a személyautókban és a 3,5 tonna alatti teherautókban nem kötelező tartozék a tűzoltókészülék, de sok esetben nagy segítségünkre lehet.
Személyautókba két lehetőségünk van, a 2 kg ABC porral oltó vagy a 2 literes fagyálló habbal oltó. Kisteherautók esetében a 6 kg-os ABC porral oltókat ajánlunk használatra, mivel itt már a szállított árú oltásával is számolni kell.
A közúti járművek forgalomba helyezésének és forgalomban tartásának műszaki feltételeiről szóló 6/1990. (IV. 12.) KöHÉM rendelet szerint a 3,5 tonna feletti teherautókban kategóriától függően minimum egy 6 kg-os készüléket kell tartani.
2. ábra helye: 6-1990 KöHÉM rendelet_Tűzoltókészülékekre vonatkozó előírások
Mezőgazdasági gépeknél és kalászos termények betakarításnál a 6 literes habbal oltó készülék a jó választás, mivel az ABC porral oltóval nem leszünk olyan hatékonyak.
Tűzoltókészülék otthonra
Az otthoni környezetben a leggyakoribb tűzesetek a konyhai sütés-főzés és a villamos berendezések által keletkeznek. A konyhai tüzek esetében mindenképpen olyan készülék kell, mely „F” típusú, azaz olajok tüzeinek oltására alkalmasak. Ezek a habbal oltók, melyekből már egy 2 literes készülékkel is el lehet oltani 40 liternyi olajat. Viszont, ha nem marad más megoldás, az olajtüzet letakarhatjuk egy tűzoltó takaróval is.
A lakás többi részében, mint a garázs vagy a tároló nyugodtan használható az ABC porral oltó készülék, ha a por mennyisége nem okoz gondot. Szintenként legalább 1 készüléket helyezzünk el.
Tűzoltókészülék az irodába, kisüzletbe
Irodai környezetek esetében megoszlik a szakemberek véleménye. Jellemzően habbal oltót szoktunk javasolni, mivel az oltópor sajnos nagyon sok kárt tud okozni a helyiségeken belül. Amennyiben számítógép is van az irodákban, úgy mindenképpen szükséges egy gázzal oltó készülék, mely eloltja a tüzet, de nem teszi tönkre az eszközöket.
30 négyzetméterig 1 db 2 literes habbal oltó, 30 négyzetméter felett 6 literes habbal oltó az ajánlott és minden további 50 négyzetméterre még egy készülék.
Éttermekbe és konyhákba
A konyhai környezetekben leggyakrabban folyadékok, olaj és zsírok tüzeivel kell számolnunk. Sok esetben gázzal oltókat helyeznek el ezeken a helyeken, valamint porral oltókat. Ha nem muszáj, ezt NE erőltessük!
A gázzal oltók esetében az olaj vagy zsír visszalobbanhat, ha elillant az oltógáz, a porral oltó pedig adottságaiból nem alkalmas. Nincs hűtőhatása. A porral oltó használatánál azt is mérlegelni kell, hogy a használatot követően a teljes konyhát fertőtleníteni kell. Ez pedig egy kisebb tűznél is egész napos kiesést és rendkívüli költséget jelenthet. A megoldás az „ABF” habbal oltó.
Az éttermi részekhez is el lehet helyezni ezeket a készülékeket, hiszen szilárd, folyadék és cseppfolyós anyagok oltására szintén alkalmasak.
Szerverek, számítógépek, informatikai rendszerek
A számítógépek esetén minden olyan oltóanyag gondot okozhat, ami maradványanyaggal dolgozik. A legtisztább megoldás jelenleg a szén-dioxiddal oltó. A leggyakoribb eszközök 2 kg vagy 5 kg töltettömeggel rendelkeznek.
Ha nagyobb szervertermek védelméről kell gondoskodni, akkor 20 kg vagy 30 kg töltettömegűeket is választhatunk a kínálatokból, vagy automatikusan induló rendszert is elhelyezhetünk. Ekkor felügyelet nélkül is megkezdődik az oltás.
A tűzoltó készülék helyes használata
Minden felnőtt embernek (de akár már az iskolás korú gyerekeknek is) tudnia kell a tűzoltó készüléket használni. Tűz esetén sajnos nincs idő a használati utasítást olvasgatni.
3. ábra helye: A tűzoltókészülék használatának lépései
Aranyszabály: Soha ne fordítsunk hátat a tűznek, még ha „látszólag” el is aludt, mivel ismét lángra kaphat.
Híreink
Kötelező-e az üzemorvosi vizsgálat?
- Frissített tartalom -
Azok, akik követik a napi vagy heti sajtót, híreket bizonyára találkoztak azzal a szalagcímmel, hogy eltörölték a kötelező foglalkozás-egészségügyi alkalmassági vizsgálatokat, azaz az üzemorvosi vizsgálatokat. A következő összefoglalónkkal ebben szeretnék segítséget, tájékoztatást adni.
Részletek
Semmelweis-nap, a magyar egészségügy napja
Minden év július 1-jén ünnepeljük az egészségügyben dolgozókat, megemlékezve Semmelweis Ignácról, az anyák megmentőjéről, aki ezen a napon született. Részletek
Mi is kékek vagyunk… Legyünk együtt kékek!
Cégünk, az ERGONOM Munkavédelmi Szolgáltató Kft. kollégái ezen a napon tisztelettel adóznak azoknak, akik a sokszor kevésbé megértett úton járnak. Részvételünkkel együtt támogatást nyújtunk az autizmus elfogadásában és támogatásában. Részletek
Blog
Hidegben történő munkavégzés munkavédelmi előírásai
A hideg időjárás komoly kihívásokat jelent mind a szabadban, mind a nem megfelelően fűtött helyiségekben dolgozó munkavállalók számára. A test lehűlése, a fagyás és más hideg okozta ártalmak nemcsak az egészségüket veszélyeztetik, hanem a munkavégzés hatékonyságát is csökkentik. Ebben a cikkben áttekintjük a hidegben történő munkavégzéssel kapcsolatos legfontosabb munkavédelmi előírásokat. Részletek
Ezek a jogok illetik meg azokat, akik ülőmunkát végeznek
Az ülőmunka manapság egyre elterjedtebb munkavégzési forma, különösen az irodai és adminisztratív területeken. Bár elsőre kényelmesnek tűnhet, az állandó ülés hosszú távon komoly egészségügyi kockázatokat rejthet magában. Nézzük, milyen jogok illetik meg azokat, akik ülőmunkát végeznek. Részletek
Biztonság Hete 2024, azaz a közlekedésbiztonság fontossága
Minden év szeptemberében kerül megrendezésre a Biztonság Hete programsorozat. Ebben az évben az elektromos rollerekre, illetve valamennyi mikromobilitási eszköz körültekintő használatára, valamint a gyalogos és kerékpáros közlekedésre szeretnék irányítani a figyelmet a szervezők. Részletek