Blog bejegyzések
Veszélyben a Mikulás!
A munkavédelem és munkabiztonság egyik alapvető dokumentuma a kockázatértékelés. Ez a misztikusnak hangzó dokumentum egyesek szerint csak a felesleges papírok számát növeli. Mások szerint a munkavédelmi szakemberek csak azért készítik, hogy legyen mit bemutatni a hatóságnak esetleges ellenőrzés esetén. Nézzük meg egy egyszerű példán keresztül, hogy hogyan készül és mi a célja. Összefoglalónkban rántsuk le a leplet a Mikulásról, a kedves bácsiról, aki évről évre elhalmozza finomságokkal és ajándékokkal kicsiket és nagyokat.
Mit is csinál a Mikulás?
A cikkünkben bemutatott Mikulás nem tévesztendő össze az angolszász területeken ismert Santa Claus-sal. A történet szerint a Mikulás az év folyamán kapott kívánságokból, üzenetekből és levelekből állítja össze a gyermekek csomagjait minden év december ötödik napjáig. Az ajándékok beszerzése során sokszor besegít neki Anya és Apa is… Na de térjünk vissza a „nagykönyvben” megírtakhoz. A nagyszakállú bácsi felpakolja a csomagokat szánkójára, befogja szánhúzó részarvasait, közöttük a piros orrú Rudolfot, majd napnyugta után nekivág világkörüli útjának. Feladata az ajándékok kézbesítése, de sietnie kell, mert végezni kell azelőtt, hogy felkel a nap. Fénysebességgel közlekedő űrjármű hiányában… Jaaa, ez egy másik sztori. Szóval a gyorsabb haladás érdekében szánjával a levegőben közlekedik, így a kéményeket is hatékonyabban tudja megközelíteni.
Most, hogy tudjuk mit is csinál, azonosítani kell a veszélyeket
Mivel a ráruházott feladatot határidőre be kell fejeznie, így fokozott pszichés terhelésnek van kitéve. A csomagok, ajándékok pakolásakor kézi anyagmozgatást végez. A - repülni is képes - szán egy közlekedési eszköz. Annak műszaki állapota befolyásolja a biztonságos használatot. Arról sem szabad megfeledkezni, hogy a közlekedés biztonságát befolyásolja az is, hogy alkalmas-e a szállító eszköz vezetésére annak vezetője, a Mikulás.
Habár Rudolf egy kedves rénszarvas, de mégiscsak egy állat, fennállhat a veszélye, hogy megvadul (mert például a Mikulás pszichés feszültsége ő rá is átragad) és esetleg megharapja, vagy megrúgja a vizsgált személyt. Ráadásul a rénszarvas állatról-emberre terjedő betegségek biológiai kockázatát is jelentheti a Mikulásra nem megfelelő higiéniai tartás esetén.
Tekintettel arra, hogy a munkavégzés december ötödikén éjjel történik, az éjszakai munka veszélyét is figyelembe kell venni. És ha már december, akkor biztosan hideg is van kint vagy eshet hó, fújhat a szél. Így tehát az időjárás hatásai is érvényesülhetnek.
A magasban és a háztetőn történő munkavégzés miatt fokozott a leesés veszélye. (Ezt az eshetőséget az 1994-ben bemutatott amerikai karácsonyi családi vígjáték a Télapu című film dolgozza fel.) A Mikulás nem az ajtón megy be a lakásba, hanem a kéményen keresztül. Köztudott tény, hogy a kémény nem emberi tartózkodásra szolgáló hely, így ez a munkafolyamat beszállásos tevékenységnek minősül.
Veszélyek rangsorolása, értékelése
Miután azonosítottuk a veszélyeztetett személyt, a veszélyeket és természetesen azt is, hogy a munkáltató milyen intézkedéseket tett meg eddig, annak érdekében, hogy ne legyen „bajság”, most az a feladatunk, hogy a fennálló veszélyeket értékeljük. Erre azért van szükség, hogy fel tudjunk állítani egy intézkedési sorrendet.
A legáltalánosabb módszer a kockázatértékelési mátrix. A kifejezés tudományosan hangzik, pedig nem olyan félelmetes dolog. Két szempontot veszünk általában figyelembe. Az egyik az, hogy a meghatározott veszély bekövetkezésének mekkora a valószínűsége. A másik, hogy ha mégis bekövetkezik, akkor mekkora a súlyossága. Ezt a két mutatót mérőszámokkal látjuk el, majd ezeket a számokat egymással összeszorozva kapjuk meg egy-egy kockázatnak az értékét.
Amikor minden eshetőséggel készen vagyunk egyszerűen meg tudjuk határozni, hogy milyen sürgősséggel kell végrehajtani a javító intézkedéseket, rangsorolni tudjuk a kockázatokat.
Az így elkészült kockázatértékelést egyéb dolgokra is fel tudjuk, illetve fel is kell használnunk. Például ennek alapján meg tudjuk határozni milyen egyéni védőeszközöket, védőfelszereléseket kell biztosítani a munkavállalók részére. A kockázatértékelés alapján kerül összeállításra az orvosi vizsgálatok rendje dokumentum. Ez alapján fogja a szükséges vizsgálatokat és azok gyakoriságát elvégezni a foglalkozás-egészségügyi szakorvos. És természetesen nem szabad elfelejtkezni a munkavédelmi oktatásról sem, mely során a kockázatértékelésben feltárt veszélyeket és a megelőzési lehetőségeket ismertetjük a Mikulással, akarom mondani a munkavállalókkal.
Bízunk benne, hogy a kedves, öreg, nagyszakállú bácsi - sokunkhoz hasonlóan - komolyan veszi a munkavédelmet, így elkerülve a baleseteket és sérüléseket jövőre is meg fog tudni látogatni minden gyermeket e világon.
Kívánunk Mindenkinek Békés, Boldog Ünnepet!
Híreink
Kék november - egy hónap a férfi egészségért
A kék november és az ahhoz kapcsolódó movember kampány (bajuszos mozgalom) célja, hogy felhívja a figyelmet a férfiak testi és lelki egészségére, valamint a szűrővizsgálatok jelentőségére. Az idei évben Cégünk, az ERGONOM Munkavédelmi Szolgáltató Kft. hölgy kollégái is csatlakoztak a kezdeményezéshez melynek célja, hogy felhívja a férfiak figyelmét a szűrővizsgálatok fontosságára. Részletek
Rózsaszín október - a mellrák elleni küzdelem hónapja
Október elseje a mellrák elleni küzdelem világnapja, s minden év októbere a mellrák elleni kampány hónapja, melynek nemzetközileg is elismert szimbóluma a rózsaszín szalag. Az idei évben Cégünk, az ERGONOM Munkavédelmi Szolgáltató Kft. férfi kollégái is csatlakoztak a kezdeményezéshez, melynek célja az, hogy felhívja az emberek figyelmét a betegség korai felismerésének fontosságára, valamint arra, hogy ennek érdekében mit kell megtenni önmaguknak. Részletek
Változások a munkavédelmi törvényben
A munkavédelemről szóló 1993. évi XCIII. törvény (továbbiakban: Mvt.) 2022. év végén több módosításon esett át. Nézzük, melyek ezek a változások! Részletek
Blog
Karácsonyi tűzmegelőzés
Fontos, hogy az ünnepi készülődés forgatagában se feledkezzünk meg a biztonságunkról és gondoskodjunk a tűzesetek megelőzéséről. Azok, akik alábbi tanácsokat megfogadják, biztosan nem kell, hogy „vendégül” lássák a tűzoltókat az ünnepek alatt. Részletek
Tökfejek között is biztonságban, avagy a Halloween és a munkavédelem kapcsolata
A Halloweenezés Magyarországon is egyre népszerűbb, a tökfaragás pedig (a beöltözéssel együtt) mára sokaknál közösségi program lett. Az sem ritka, hogy ilyenkor egy-két pohár alkohol is elfogy, ezért is fontos, hogy felkészülten álljunk a tökfaragás kihívásaival szemben és legyen biztonságos ez a szórakoztató és kreatív tevékenység. Olvassa el rövid, de annál hasznosabb blogcikkünket a témában! Részletek
Vállalkozásba kezd? Munkavédelmi checklista az induláshoz!
Vállalkozást szeretne indítani, de nem tudja milyen dokumentumokkal kell, hogy rendelkezzen a munkabiztonság, munkavédelem, tűzvédelem és munkaegészségügy területén? Segítünk eligazodni az útvesztőben! Nemcsak cikkünk nyújt segítséget, hanem cégünk ebben együttműködő partner tud lenni induló vállalkozásának. Forduljon hozzánk bizalommal! Részletek