Tökfejek között is biztonságban, avagy a Halloween és a munkavédelem kapcsolata

Az angolszász országokban népszerű Halloween-nek hazánkban is egyre több követője van. Egyre többen öltenek jelmezt, így ünnepelve az év legkísértetiesebb éjszakáját.

A közhiedelemmel ellentétben nem Amerikából eredeztethető Halloween ünnepe. Valójában a kelta és római hagyományokra lehet visszavezetni. Az ír és skót kelta törzsek ezen a napon, azaz október 31-én ünnepelték az újévet, és ezen esemény szokásai keveredtek később a keresztény és római hagyományokkal, így alakult ki az „All Hallows Eve”, ami megfelelője nálunk a Mindenszenszentek előestéjének.

A Halloween legismertebb szimbóluma, a TÖKlámpás sokaknak okoz vidám pillanatokat. Vannak települések, ahol a félelmetes vigyorú faragványok köré komoly ünnepi rendezvények társulnak és minden második háznál világító figurákkal találkozhatunk, vagyis sértés nélkül elmondható, hogy a lakók egy része TÖKös, a másik része TÖKetlen.

Biztonsági tippek Halloweenre

Természetesen a TÖKéletes és egyedi dísz elkészítése komoly munka, de egyben balesetveszélyes is. Na de ne TÖKöljünk, nézzük meg mire kell figyelnünk!

A faragni való TÖK, akár tizenöt kiló is lehet, ezért tartsuk be a kézi anyagmozgatás szabályait, vagyis a terhek megemelése előtt biztos alátámasztási helyzetbe kell a lábakat helyezni. Nagy tömegű terheket csak egyenes háttal, hajlított térddel, lassú és egyenletes felemelkedéssel szabad megemelni. A terhet mindig biztonságosan, vagyis egész tenyérrel megmarkolva kell megfogni.

Semmi esete se dobáljuk a megvásárolt TÖKöt, mert ha földet ér összetörhet, ha viszont ránk esik akkor könnyen TÖKkel ütöttek lehetünk. Akármelyik következik be, nagyszabású tervünk csütörTÖKöt mond.

Otthon a munkához válasszunk stabil felületet, ahol kényelmesen dolgozhatunk, ha már elTÖKéltük a dolgot.

A TÖKöt faragd, ne a kezedet!

A faragáshoz nem a legélesebb kés a TÖKéletes, mert az könnyen megszaladhat, tönkre téve a munkánkat, illetve a támasztó kezünket is elvághatjuk vele, ami valljuk be őszintén TÖK fájdalmas. Ebben az esetben előnyösebb, ha a kés TÖKéletlen, de recés élű kés a legjobb, amellyel apró fűrészelő mozdulatokkal haladhatunk előre és a tervezett minta TÖKre megvalósítható.

Az első lépés a TÖK kocsány köröli részének a körbevágása kúposan, mert később ez visszakerül mint TÖKfedő.

Ha  olyan TÖKöt használunk fel, amely emberi fogyasztásra nem alkalmas, az eltávolított belsőséget (tökmagot) nem szabad megenni, mert hányást, hasmenést okozhat.

Figyeljünk arra is, hogy a közlekedési utakra se kerüljön a belső részekből, mert könnyen elcsúszhatunk rajta TÖKéletes esést produkálva, amely azonban komoly következményekkel járhat.

Figyeljünk a gyerekekre!

A faragásban aktív szereplők a gyerekek, ezért külön figyeljünk a TÖKmagokra, ne sérüljenek meg.

A TÖKlámpás, ha elkészült, meg kell világítani, amelyhez legelterjedtebb a mécses, de manapság már különféle led-es izzókat, lámpásokat is használhatunk. Abban az esetben, ha elektromos hálózatról működő fényforrásra esik a választásunk akkor az legyen olyan, amely kültéri használatra alkalmas.

A TÖKlámpás helyének megválasztásakor lehetőleg ne legyen könnyen éghető anyag a közelben, mert TÖK nagy tüzet okozhatunk vele.

És ha még mindezek után is TÖKbiztosra akar menni - nem csak a TÖKlámpás faragás szabályaira vonatkozóan, hanem - cégének, vállalkozásának munkavédelmi, tűzvédelmi, foglalkozás-egészségügyi kérdéseit illetőek. Válassza a biztonságot, válassza az ERGONOM Munkavédelmi Szolgáltató Kft-t.


Amennyiben szeretne egyedi ajánlatot kapni munkabiztonsági és tűzvédelem szolgáltatásainkra és/vagy foglalkozás-egészségügyi alapszolgáltatásunkra vonatkozóan, vagy további kérdése merült fel, kérjük az alábbi elérhetőségek egyikén jelezze felénk.

Telefonszám: +36 20 388 2730

E-mail-cím: ertekesites@ergonom.hu

Ajándékunk van az Ön számára!

Híreink

Tájékoztatás a 33/1998. (VI. 24.) NM rendelet módosításáról

2025. június 27-én hatályba lépett a belügyminiszter 20/2025. (VI. 26.) BM rendelete, mely módosítja az egyes munkaköri, szakmai, illetve személyi higiénés alkalmasság orvosi vizsgálatára vonatkozó szabályokat. A változások közül a leglényegesebb, hogy bizonyos esetekben megszűnt a kötelező tüdőszűrés. Részletek

Kötelező-e az üzemorvosi vizsgálat?

- Frissített tartalom -
Az elmúlt közel másfél évben folyamatosan felmerülő kérdés a foglalkozás-egészségügyi alkalmassági vizsgálatokkal kapcsolatos változások kapcsán. Fontos azonban tisztázni az elején, hogy a kötelező vizsgálatokat nem törölték el. Az alábbi összefoglalóval szeretnénk segítséget és tájékoztatást nyújtani a jelenlegi szabályozásról és a folyamatos változások lényegéről. Részletek

Semmelweis-nap, a magyar egészségügy napja

Minden év július 1-jén ünnepeljük az egészségügyben dolgozókat, megemlékezve Semmelweis Ignácról, az anyák megmentőjéről, aki ezen a napon született. Részletek

Blog

A munkavállaló ellenőrzési kötelezettsége

A munkavédelem nem egyoldalú történet, hanem egy közös felelősségvállalás. A munkáltató biztosítja az eszközöket, oktatást, vizsgálatokat, míg a munkavállaló köteles odafigyelni, ellenőrizni és jelezni, ha valami nincs rendben. Így érhető el az, amit mindenki szeretne: egészséget nem veszélyeztető, biztonságos munkavégzés. Részletek

Diákmunka nyáron? Ezekre figyeljünk munkáltatóként!

Ahogy közeledik a nyári szünet, egyre több diák keres lehetőséget arra, hogy munkát vállaljon. Számukra ez nemcsak pénzkereseti lehetőség, hanem életük első lépése a munka világában – és mint tudjuk, az első benyomás sokáig meghatározó. Részletek

Hőségriadó a munkahelyeken – A biztonság ilyenkor is elsődleges

A nyár elhozta a forróságot, és vele együtt a kihívásokat is a munkahelyeken. A hőség nemcsak kellemetlen, hanem egészségkárosító és balesetveszélyes is lehet. De mit jelent ez a gyakorlatban? És mit kell(ene) tenniük ilyenkor a munkáltatóknak és a munkavállalóknak? Részletek