Gépvizsgálatok

Számos területen gépek, berendezések és munkaeszközök segítségét vesszük igénybe, azonban mechanikai berendezések lévén sok hibaforrás is felmerülhet a használatuk során. Így kötelező ezeknek a munkaeszközöknek, berendezéseknek a rendszeres felülvizsgálata, ellenőrzése.

Szigorú szabályok vonatkoznak a különböző, munkához szükséges géptípusokra, amelyeknek meg kell felelniük a munkavédelmi előírásoknak. Ezért azoknál a vállalkozásoknál, cégeknél, amelyeknél akár csak egyetlen gép is működik, az előírásoknak megfelelően kötelező rendszeres vizsgálatokat végezni.

Nem mindegy azonban, hogy milyen típusú gépről van szó, hiszen másfajta szabályozás vonatkozik a „veszélyes” vagy a „nem veszélyes gépekre”, továbbá külön kategóriát képeznek például az „emelőgépek”.

Több éves tapasztalattal rendelkező szakemberekből álló csapatunk vállalja a különböző munkaeszközök, gépek és berendezések (mint például emelőgépek, önjáró daruk, járműdaruk, targoncák, járműemelők, hátfalak, csápos emelők, emelőkosarak) jogszabályokban, szabványokban előírt felülvizsgálatainak elvégzését.

A vizsgálatok során szakértő munkatársaink többek közt kiszűrik az esetleges hibákat, ellenőrzik a gépkönyvet és szabványoknak való megfelelést, illetve azt - ami talán a legfontosabb - hogy rendeltetésszerűen és biztonságosan használható-e a berendezés.

Emelőgép vizsgálatok:

  • üzembe helyezést megelőző munkavédelmi szempontú előzetes vizsgálat;
  • időszakos biztonsági felülvizsgálat;
  • szerkezeti vizsgálat;
  • fővizsgálat.

Egyéb emelőeszközök, rakodógépek, traktorok vizsgálatai:

  • üzembe helyezést megelőző munkavédelmi szempontú előzetes vizsgálat;
  • időszakos biztonsági felülvizsgálat.

Faipari gépek vizsgálatai:

  • üzembe helyezést megelőző munkavédelmi szempontú előzetes vizsgálat;
  • időszakos biztonsági felülvizsgálat.

Fémipari gépek vizsgálatai:

  • üzembe helyezést megelőző munkavédelmi szempontú előzetes vizsgálat;
  • időszakos biztonsági felülvizsgálat.

Műanyagiparban használatos gépek vizsgálatai:

  • üzembe helyezést megelőző munkavédelmi szempontú előzetes vizsgálat;
  • időszakos biztonsági felülvizsgálat.

Élelmiszer- és húsiparban használatos gépek vizsgálatai:

  • üzembe helyezést megelőző munkavédelmi szempontú előzetes vizsgálat;
  • időszakos biztonsági felülvizsgálat.

Egyéb gépek vizsgálatai:

  • üzembe helyezést megelőző munkavédelmi szempontú előzetes vizsgálat;
  • időszakos biztonsági felülvizsgálat;
  • időszakos ellenőrző vizsgálat.

Mitől minősül veszélyesnek egy gép?

A munkavédelemről szóló 1993. évi XCIII. törvény 87. §-a kimondja, hogy:  „veszélyes az a létesítmény, munkaeszköz, anyag/keverék, munkafolyamat, technológia (beleértve a fizikai, biológiai, kémiai kóroki tényezők expozíciójával járó tevékenységeket is), amelynél a munkavállalók egészsége, testi épsége, biztonsága megfelelő védelem hiányában károsító hatásnak lehet kitéve”.

Honnan tudható meg, hogy egy adott gép „veszélyes” kategóriába tartozik-e?

Az 5/1993. (XII. 26.) MüM rendelet részletesen kifejti, hogy pontosan mely gépek minősülnek veszélyesnek. Ilyen például a faipari fűrészgép, marógép vagy gyalugép, a műanyag-feldolgozó fröccsöntőgép vagy formázóprés, a gépi hajtású emelőtargoncák vagy a járműemelők.

Ki végezheti a kötelezően előírt vizsgálatokat?

A munkavédelmi törvény előírja, hogy a biztonságos műszaki állapot megőrzése érdekében időszakos biztonsági felülvizsgálat alá kell vonni a gépeket.

Ezt a törvény alapján:

  • szakirányú képzettséggel és munkavédelmi szakképzettséggel rendelkező személy; vagy
  • külön jogszabályban erre feljogosított személy; illetve
  • erre akkreditált intézmény végezheti.

Míg a veszélyes technológia vizsgálatát:

  • szakirányú munkabiztonsági szakértői engedéllyel rendelkező személy végezheti.
Mit kell tudni az emelőgépek vizsgálatáról?

Vizsgálatoknak kell alávetni az „emelőgépeket”, amelyekre másfajta szabályozás vonatkozik, mint az „egyéb gépekre”. E szerint szükséges:

  • üzembe helyezést megelőző munkavédelmi szempontú előzetes vizsgálat;
  • időszakos biztonsági felülvizsgálat;
  • szerkezeti vizsgálat; valamint
  • fővizsgálat.

Szigorú szabályok vonatkoznak arra is, hogy egyáltalán kik jogosultak a fentiek elvégzésére, hiszen az emelőgépek esetében e téren is jelentős különbségek vannak. Így például

  • az emelőgép időszakos biztonsági felülvizsgálatára az emelőgépszakértő jogosult;
  • a fővizsgálatára - kivéve az 1000 kg-nál nagyobb névleges teherbírású emelőgépnél és ahol a kezelői munkahely 1,5 m-nél magasabbra emelhető - és szerkezeti vizsgálatára emelőgép-ügyintéző;
  • csak a szerkezeti vizsgálatára pedig emelőgép-vizsgáló is jogosult.

Ezeket a vizsgálatokat elvégezheti még akár akkreditált vizsgálólaboratórium is.

A vizsgálatok gyakoriságát mi határozza meg?

Az „emelőgépek” esetében a vizsgálati csoportszám alapján határozzák meg, hogy milyen időközönként kell szerkezeti-, illetve fővizsgálatot végezni.

Az időszakos biztonsági felülvizsgálatot a vizsgálati csoportszámtól függetlenül legalább ötévenként, vagy az emelőgép környezetének megváltozásakor (például a kiszolgált technológia megváltozása) kell elvégezni.

Legyen szó bármilyen veszélyes és nem veszélyes gépről, a munkavédelmi törvényben előírtaknak megfelelően rendkívül fontos azok rendszeres vizsgálata, karbantartása, hogy elkerülhetőek legyenek a munkahelyi balesetek.

Az emelőgépek időszakos vizsgálatával kapcsolatos hasznos tudnivalókról IDE KATTINTVA olvashat! 

Vállaljuk - eseti megrendeléssel, vagy akár folyamatos megbízási szerződés keretében - az emelőgépek, munkaeszközök és berendezések szükséges és időszerű vizsgálatainak elvégzését!

Levesszük a terhet a válláról!

Folyamatos megbízási szerződéskötés esetén nem kell többé Önnek figyelnie a határidőkre, mi beütemezzük a felülvizsgálatokat és amikor az időszerűvé válik jelentkezünk Önnél, hogy elvégezhessük a jogszabályban előírt kötelező vizsgálatokat!


Amennyiben szeretne egyedi ajánlatot kapni gépvizsgálati szolgáltatásunkra vonatkozóan, vagy további kérdése merült fel, kérjük az alábbi elérhetőségek egyikén jelezze felénk.

Telefonszám: +36 20 388 2730

E-mail-cím: ertekesites@ergonom.hu

Ajándékunk van az Ön számára!

Híreink

Mi is kékek vagyunk… Legyünk együtt kékek!

Cégünk, az ERGONOM Munkavédelmi Szolgáltató Kft. kollégái ezen a napon tisztelettel adóznak azoknak, akik a sokszor kevésbé megértett úton járnak. Részvételünkkel együtt támogatást nyújtunk az autizmus elfogadásában és támogatásában. Részletek

Magyar Ápolók Napja

Az idei évben immár tizedik éve, hogy 2014-ben Magyarország Országgyűlése február 19-ét - Kossuth Zsuzsanna születésnek évfordulóját - a Magyar Ápolók Napjává nyilvánította. Mondjunk együtt köszönetet mindazoknak, akik nap, mint nap erejükön felül segítenek a betegeknek. Ezen alkalomból köszöntjük az egészségügyben dolgozókat, fejet hajtva áldozatos és lelkiismeretes munkájuk előtt. Részletek

A rákellenes küzdelem világnapja

A rákellenes küzdelem világnapját minden év február 4-én rendezik meg világszerte. Célja, hogy felhívja a figyelmet a betegségre, annak megelőzésére, diagnosztikájára és kezelésére. Az idei évben Cégünk, az ERGONOM Munkavédelmi Szolgáltató Kft. egészségügyi üzletágának munkatársai is csatlakoztak a kezdeményezéshez melynek fő üzenet, hogy a rák elleni küzdelem nemcsak orvosi feladat, hanem közös társadalmi ügyünk is. Részletek

Blog

Karácsonyi tűzmegelőzés

Fontos, hogy az ünnepi készülődés forgatagában se feledkezzünk meg a biztonságunkról és gondoskodjunk a tűzesetek megelőzéséről. Azok, akik alábbi tanácsokat megfogadják, biztosan nem kell, hogy „vendégül” lássák a tűzoltókat az ünnepek alatt. Részletek

Tökfejek között is biztonságban, avagy a Halloween és a munkavédelem kapcsolata

A Halloweenezés Magyarországon is egyre népszerűbb, a tökfaragás pedig (a beöltözéssel együtt) mára sokaknál közösségi program lett. Az sem ritka, hogy ilyenkor egy-két pohár alkohol is elfogy, ezért is fontos, hogy felkészülten álljunk a tökfaragás kihívásaival szemben és legyen biztonságos ez a szórakoztató és kreatív tevékenység. Olvassa el rövid, de annál hasznosabb blogcikkünket a témában! Részletek

Vállalkozásba kezd? Munkavédelmi checklista az induláshoz!

Vállalkozást szeretne indítani, de nem tudja milyen dokumentumokkal kell, hogy rendelkezzen a munkabiztonság, munkavédelem, tűzvédelem és munkaegészségügy területén? Segítünk eligazodni az útvesztőben! Nemcsak cikkünk nyújt segítséget, hanem cégünk ebben együttműködő partner tud lenni induló vállalkozásának. Forduljon hozzánk bizalommal! Részletek