Egy beszélgetés a Munkavédelmi képviselő képzésről

Először is egy kis rövid áttekintés:

Miért is van erre szükség?

Mert törvény rendelkezik arról, hogy Munkavédelmi Képviselőt kell választani minden olyan cégnél, ahol legalább 20 fő a munkavállalói létszám.

Melyik törvényről van szó?

A munkavédelemről szóló 1993. évi XCIII. törvény 70/A. §-a.

Milyen választásról van szó? Nem elég, ha kinevezünk valakit, hogy mától te leszel a mi képviselőnk, aztán kész vagyunk?

Nem elég, sőt nem "szabad" kinevezni! Meg van határozva, hogyan kell egy választást lefolytatni.

Képzés??? Miféle képzés? Miért van szükség képzésre?

Ha már túl vagyunk a választáson és meg van a megválasztott képviselő személye, akkor bizony képzésben kell részesíteni, hogy egyáltalán tisztában legyen az illető azzal, hogy miről is van szó ebben a "posztban" való működésben. Ezt a képzést is törvény írja elő és rendelkezik arról is, hogy ennek a képzésnek milyen időtartamban és milyen gyakorisággal kell megtörténni.

Már megint egy törvény...most épp melyikről van szó?

1993. évi XCIII. törvény 75.§ (1) bekezdése.

Ok, elhiszem, de nem fogok törvényeket olvasgatni, röviden mi a lényege?

A képzést csak munkaidőben szabad megtartani, és a megválasztást követően egy éven belül 16 órás képzésben kell részesíteni a megválasztott képviselőt, utána pedig évente 8 órásban.

Ezt a képzést bárki megtarthatja?

A képzést nem tarthatja meg bárki, csak arra feljogosított képző intézmény a felnőttképzési törvény szerinti tevékenység keretében.

Újabb törvény??? Ennek sosem lesz vége?

Nem igazán.

Ha már ennyit beszéltünk erről a témáról, Önök tartanak ilyen képzést?

Igen tartunk, meg van minden jogosultságunk hozzá. És van egy jó hírem.

Milyen jó hír?

A jó hírem az, hogy mi már online módon tartjuk a Munkavédelmi Képviselő képzésünket. :-) és mától már lehetőség van jelentkezni is!!!

Na, ez tényleg jó hír! Mit kell tenni, ha már túl vagyunk ezen a mizérián, és megválasztottuk a képviselőnket? Hogyan tudunk ezen az online képzésen részt venni?

A honlapunkon találja a képzési időpontjainkat, és mellette a jelentkezési lapot. A jelentkezési lapot értelemszerűen ki kell tölteni és aláírni, aztán bescannelni, majd van egy adatközlő táblázat, amit a dokumentumoknál talál meg, onnan tudja letölteni. Ez egy excel táblázat. Ebben a táblázatban a képviselő adatait kell rögzíteni. Aztán egy e-mailt kell küldeni az ertekesites@ergonom.hu e-mailcímre, becsatolva a jelentkezési lapot és a kitöltött adatközlő excelt.

Ok, eddig értem és utána mi történik?

Ha beérkezett hozzánk az e-mailje, ami tartalmazza a jelentkezési lapot és az adatközlő táblázatot - melyek tartalmazzák az összes szükséges adatot -, akkor visszaigazoljuk a jelentkezését, majd megküldjük a díjbekérőt, mely alapján el kell utalni a képzési díjat. Ha az összeg beérkezett hozzánk, akkor megküldjük a képzéssel kapcsolatos tájékoztató levelet, ami tartalmazza az elektronikus tananyagot, illetve az online képzési felület használati segédletét.

Pont ezt akartam kérdezni, hogy kapunk-e tájékoztatást, hogy nekünk mi a teendőnk?

Igen, több ponton is tájékoztatjuk a  jelentkezőket, úgymond virtuálisan kézenfogva végig vezetjük a képzés menetén.

Szuper! Ez így most eléggé jól hangzik! Megyek is megnézem mikor lesznek a képzések, hogy tudjam intézni a cégnél dolgokat. Hol találom ezt pontosan?

Egyszerűbb ha rákattint az alábbi linkre:

http://www.ergonom.hu/kepzeseink/2/munkavedelmi-kepviselokepzes

Köszönöm! Ha kérdésem lenne még a jelentkezéssel kapcsolatban, akkor kereshetem Önt?

Persze, akár telefonon +36 20 388 2730, akár e-mailben ertekesites@ergonom.hu

Köszönöm még egyszer és minden jót kívánok Önnek!

Önnek is minden jót! :-)

Ajándékunk van az Ön számára!

Híreink

Tájékoztatás a 33/1998. (VI. 24.) NM rendelet módosításáról

2025. június 27-én hatályba lépett a belügyminiszter 20/2025. (VI. 26.) BM rendelete, mely módosítja az egyes munkaköri, szakmai, illetve személyi higiénés alkalmasság orvosi vizsgálatára vonatkozó szabályokat. A változások közül a leglényegesebb, hogy bizonyos esetekben megszűnt a kötelező tüdőszűrés. Részletek

Kötelező-e az üzemorvosi vizsgálat?

- Frissített tartalom -
Az elmúlt közel másfél évben folyamatosan felmerülő kérdés a foglalkozás-egészségügyi alkalmassági vizsgálatokkal kapcsolatos változások kapcsán. Fontos azonban tisztázni az elején, hogy a kötelező vizsgálatokat nem törölték el. Az alábbi összefoglalóval szeretnénk segítséget és tájékoztatást nyújtani a jelenlegi szabályozásról és a folyamatos változások lényegéről. Részletek

Semmelweis-nap, a magyar egészségügy napja

Minden év július 1-jén ünnepeljük az egészségügyben dolgozókat, megemlékezve Semmelweis Ignácról, az anyák megmentőjéről, aki ezen a napon született. Részletek

Blog

A munkavállaló ellenőrzési kötelezettsége

A munkavédelem nem egyoldalú történet, hanem egy közös felelősségvállalás. A munkáltató biztosítja az eszközöket, oktatást, vizsgálatokat, míg a munkavállaló köteles odafigyelni, ellenőrizni és jelezni, ha valami nincs rendben. Így érhető el az, amit mindenki szeretne: egészséget nem veszélyeztető, biztonságos munkavégzés. Részletek

Diákmunka nyáron? Ezekre figyeljünk munkáltatóként!

Ahogy közeledik a nyári szünet, egyre több diák keres lehetőséget arra, hogy munkát vállaljon. Számukra ez nemcsak pénzkereseti lehetőség, hanem életük első lépése a munka világában – és mint tudjuk, az első benyomás sokáig meghatározó. Részletek

Hőségriadó a munkahelyeken – A biztonság ilyenkor is elsődleges

A nyár elhozta a forróságot, és vele együtt a kihívásokat is a munkahelyeken. A hőség nemcsak kellemetlen, hanem egészségkárosító és balesetveszélyes is lehet. De mit jelent ez a gyakorlatban? És mit kell(ene) tenniük ilyenkor a munkáltatóknak és a munkavállalóknak? Részletek