Gépek üzembehelyezése

Egy most vásárolt gép esetén ahhoz, hogy azon szervezett munkavégzés keretében munkát tudjanak végezni üzembe kell helyezni, de ez a folyamat több lépcsőben és több ágon valósul meg.

Beüzemelés:

A vásárolt gép bonyolultságától, garanciális feltételektől, engedély köteles használattól függően összeszerelését és üzemkész állapotba hozatalát lehet, hogy csak a gyártó, vagy annak meghatalmazott képviselője, vagy arra külön feljogosított személy végezheti. Ilyenkor a megvásárolt gépet összeszerelik, felállítják vagy éppen a villamos, vagy egyéb más energia hálózatra kötik. Kevésbe bonyolult berendezések esetén és ha egyéb feltételek nem teszik szükségessé, akkor ezt a munkát az üzemeltető alkalmazottja, vagy külső vállalkozó is elvégezheti.

Ezek után a berendezés munkavégzésre alkalmas állapotba kerül, de azon munkát végezni még nem szabad!

Számviteli használatba vétel:

Egy másik ágon a beüzemelés mellett a cég könyvelése a megvásárolt gépet a számviteli törvény alapján felveszi a "Beruházások" közé, majd egészen addig, amíg nem történik meg a berendezés „üzembe helyezése” illetve használatba vétele, addig ott is tartja. A használatba vétel időpontjától lehet a megvásárolt berendezés értékcsökkenését elszámolni. Itt most a használatba vétel a pénzügyi amortizáció elszámolásának kezdetét jelenti.

Ezután a folyamat után sem szabad még a gépet munkavégzésre használni!

A fenti két folyamatnak nem szükséges azonos időpontban történnie.

Munkavédelmi üzembe helyezés:

A megvásárolt és a már beüzemelt gépet csak azután szabad szervezett munkavégzés keretében használni, miután a munkavédelmi törvény alapján az üzemeltető ezen berendezés üzemeltetését írásban elrendeli. Viszont az üzembe helyezés elrendelésének feltétele, hogy a gép munkavédelmi szempontú előzetes vizsgálatát elvégezzék és ezen vizsgálat követelményeinek a gép megfeleljen.

Meg kell nézni, hogy a:

  • gép az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzés feltételeinek megfelel-e,
  • rendelkezik-e a gyártói dokumentációval, megfelelőségi nyilatkozattal, tanúsítványokkal
  • és vizsgálni kell a munkavégzés körülményeit és környezetét is.

Ezen vizsgálat elvégzése munkabiztonsági és munkaegészségügyi szaktevékenység, melyhez munkavédelmi szakember bevonása szükséges.

Sikeres munkavédelmi szempontú előzetes vizsgálat alapján lehet csak a gép végleges üzembe helyezését elrendelni, mely az üzemeltető (cégvezető) feladata és írásban kell, hogy megtegye! Csak ezek után szabad a géppel munkát végezni!

Új gép vásárlása esetén is előfordulhat, hogy a gyártó nem biztosít minden szükséges dokumentációt a gép mellé az üzembe helyezéshez és ezeket a papírokat utólag beszerezni a gép árának kifizetése után már nagyon nehéz főleg kisebb gyártó cégek esetében.
Használt gép megvételekor, ha a gép nem rendelkezik a gyártói dokumentációkkal, utólag azokat beszerezni szinte lehetetlen.
Gyári dokumentációk nélkül pedig ma Magyarországon gépet üzembe helyezni nem lehetséges. Ezeket a papírokat be lehet szerezni utólag is egy arra jogosult cég felkeresésével, de pótlásuk a beruházás értékéhez viszonyítva aránytalanul magas lehet, ezért javasolt egy munkavédelmi szakember bevonása már a beruházás kezdetekor a gépbeszerzésekbe is.

A fent leírt három folyamat történhet egy napon, de nem feltétlenül szükséges.

A most hatályos jogszabályok megkülönböztetnek veszélyes- és nem veszélyes gépeket. A fent leírtak a munkavédelmi törvény szerinti veszélyesgépekre igaz, de más jogszabályi háttérrel és megnevezésekkel a nem veszélyes gépek üzembe helyezése is hasonlóan kellene, hogy történjen.

Ajándékunk van az Ön számára!

Híreink

Kötelező-e az üzemorvosi vizsgálat?

- Frissített tartalom -
Azok, akik követik a napi vagy heti sajtót, híreket bizonyára találkoztak azzal a szalagcímmel, hogy eltörölték a kötelező foglalkozás-egészségügyi alkalmassági vizsgálatokat, azaz az üzemorvosi vizsgálatokat. A következő összefoglalónkkal ebben szeretnék segítséget, tájékoztatást adni. Részletek

Semmelweis-nap, a magyar egészségügy napja

Minden év július 1-jén ünnepeljük az egészségügyben dolgozókat, megemlékezve Semmelweis Ignácról, az anyák megmentőjéről, aki ezen a napon született. Részletek

Mi is kékek vagyunk… Legyünk együtt kékek!

Cégünk, az ERGONOM Munkavédelmi Szolgáltató Kft. kollégái ezen a napon tisztelettel adóznak azoknak, akik a sokszor kevésbé megértett úton járnak. Részvételünkkel együtt támogatást nyújtunk az autizmus elfogadásában és támogatásában. Részletek

Blog

Hidegben történő munkavégzés munkavédelmi előírásai

A hideg időjárás komoly kihívásokat jelent mind a szabadban, mind a nem megfelelően fűtött helyiségekben dolgozó munkavállalók számára. A test lehűlése, a fagyás és más hideg okozta ártalmak nemcsak az egészségüket veszélyeztetik, hanem a munkavégzés hatékonyságát is csökkentik. Ebben a cikkben áttekintjük a hidegben történő munkavégzéssel kapcsolatos legfontosabb munkavédelmi előírásokat. Részletek

Ezek a jogok illetik meg azokat, akik ülőmunkát végeznek

Az ülőmunka manapság egyre elterjedtebb munkavégzési forma, különösen az irodai és adminisztratív területeken. Bár elsőre kényelmesnek tűnhet, az állandó ülés hosszú távon komoly egészségügyi kockázatokat rejthet magában. Nézzük, milyen jogok illetik meg azokat, akik ülőmunkát végeznek. Részletek

Biztonság Hete 2024, azaz a közlekedésbiztonság fontossága

Minden év szeptemberében kerül megrendezésre a Biztonság Hete programsorozat. Ebben az évben az elektromos rollerekre, illetve valamennyi mikromobilitási eszköz körültekintő használatára, valamint a gyalogos és kerékpáros közlekedésre szeretnék irányítani a figyelmet a szervezők. Részletek