Környezetvédelem
Környezetvédelmi szabályzat
A környezet védelmének általános szabályairól az 1995. évi LIII. törvény rendelkezik. A környezetvédelmi szabályozás célja a környezeti értékek és a nemzeti vagyon megőrzése és védelme, minőségének javítása, alapfeltétel az élővilág, az ember egészsége és életminősége szempontjából.
A Környezetvédelmi Szabályzat megfelelő keretet teremt az egészséges környezet kialakításához és fenntartásához és elősegíti az emberi egészség védelmét, az életminőség környezeti feltételeinek javítását, a természeti erőforrások megőrzését és fenntartását, valamint az azokkal való ésszerű takarékos és az erőforrások megújulását biztosító gazdálkodást.
A munkahelyi környezet elemeit önmagában, valamint a többi környezeti elemmel egységben kell figyelembe venni, ezért igénybevételüket és terhelésüket ennek megfelelően kell szabályozni. A Környezetvédelmi Szabályzat tökéletesen lefedi ezt a szabályozást, kiváltja azokat a szabályozási területeket, amelyekre jogszabály a munkáltatót írásbeli kötelezettséggel terheli, a követelmények teljesítésének módját beleillesztheti a szabályrendszerbe.
A Környezetvédelmi Szabályzat elkészítése akkor indokolt, amikor az adott cégnek tevékenységéből adódóan (pl: növénytermesztés, kertészet, állattenyésztés, húsfeldolgozás, tejtermékgyártás, papírgyártás, szeszesital-gyártás, festékgyártás, gyógyszergyártás, cementgyártás, fényforrás-gyártás, gépjármű-gyártás, veszélyes hulladéktárolók, szennyvíztisztító telep, stb.) a Környezetvédelmi törvénynek, egyéb környezetvédelmi jogszabálynak, rendeleteknek kell megfelelnie.
A Környezetvédelmi Szabályzat tartalmazza az adott cég környezetvédelemmel kapcsolatos feladatait, a feladatok elvégzésére és koordinálására (a cégen belül) felelős személyeket jelöl ki.
A Környezetvédelmi Szabályzat elkészítését nem írja elő jogszabály, viszont minden olyan cégnél szükséges, ahol a feladatok programozhatósága érdekében a környezetvédelemmel kapcsolatban többféle jogszabálynak kell megfelelni. Valamint azoknál a cégeknél, ahol fontosnak tartják az ISO 14001 szabványnak (Környezetközpontú Irányítási Rendszer) való megfelelést.
A Környezetvédelmi Szabályzat hazai alkalmazása óta a tapasztalatok szerint ez a feladatokat rendszerező, és a felelősöket megjelölő dokumentum a nyomon követhetőséget kiválóan szolgálja.
Aktualizálása akkor szükséges, ha jogszabályváltozás, tevékenység-változás, esetleg átszervezés miatt a felelősökben változás következik be.
A Környezetvédelmi Szabályzat tartalmi és formai elemeire nincs jogszabályi előírás, de összhangban kell lennie a Környezetvédelmi törvény előírásaival, ennek megfelelően - a cég tevékenységétől függően - az alábbi részekre tagolható:
- szabályzat területi, személyi, tárgyi és időbeli hatálya;
- fogalmak meghatározása;
- környezetvédelmi szervezet felépítése;
- környezetvédelmi szabályok, előírások;
- munkáltatói jogokat gyakorló feladatai;
- munkavállalók feladatai;
- környezetvédelmi oktatás szabályai;
- föld, víz, levegő, épített környezet, természet védelme;
- zaj és rezgésvédelem szabályai;
- veszélyes anyagokkal végzett tevékenység szabályai;
- hulladékkezelés,
- speciális szabályok;
- rendkívüli események.
A Környezetvédelmi Szabályzatban foglaltakat a munkáltató a munkavállalókkal és a gazdálkodó szervezettel kapcsolatba kerülőkkel (külső munkavállalók, szállóvendégek, gyakornokok stb.) köteles megismertetni és betartatni.
A Környezetvédelmi Szabályzat oktatásának megtörténtét oktatási naplóban kell rögzíteni, és azt az érintettek aláírásával igazolni kell!
Amennyiben szüksége van Környezetvédelmi Szabályzatra, de nincs erre a feladatra munkavállalója, kérje egyedi ajánlatunkat!
Kérjük az Ajánlatkérés során mindenképpen adja meg az alábbi adatokat:
- a cég nevét, adószámát;
- a cég telephelyét, ahol a tevékenységét végzi;
- a cég tevékenyéségét;
- rendelkeznek- e Környezetközpontú Irányítási Rendszerrel?
- rendelkeztek-e a múltban környezetvédelmi szabályzattal?
- rendelkeznek-e hulladékkezelési utasítással?
- kapcsolattartási adatokat (név, telefonszám, email)
Amennyiben beérkezik az ajánlatkérése, rövid időn belül felvesszük Önnel a kapcsolatot!
Kapcsolatfelvételig szíves türelmét kérjük!
Híreink
Rendkívüli intézkedések
A 2021. évi I. törvény a koronavírus-világjárvány elleni védekezésről és a Kormány 80/2021. (II. 22.) Korm. rendelete a 2021. február 8. napjával kihirdetett veszélyhelyzettel összefüggő rendkívüli intézkedések hatályának meghosszabbításáról szóló rendelet alapján a korábbiakban meghozott rendelkezések 2021. május 23-áig maradnak hatályban. Részletek
Jogszabályváltozás - közúti gépjárművezetők orvosi vizsgálatairól
Most már a 2. alkalmassági csoport mellett az 1. alkalmassági csoportba tartozó közúti gépjárművezetők egészségi alkalmassági vizsgálatait is végezheti a foglalkozás-egészségügyi szakorvos. Részletek
ITM Munkavédelmi Főosztályának felhívása - a hidegben történő munkavégzés veszélyeivel kapcsolatban.
"Azokon a téli napokon, amikor a hőmérséklet napközben is fagypont körül alakul vagy az alá csökken, mind a szabadban, mind a zárt térben történő munka során fokozottan jelentkezhetnek a hidegben történő munkavégzés veszélyei. Ilyen időjárási körülmények esetén a munkavégzés a szükséges megelőző intézkedések hiányában veszélyeztetheti a munkavállalók egészségét és biztonságát, ezért az Innovációs és Technológiai Minisztérium Munkavédelmi Főosztálya felhívja a munkáltatók, munkavállalók és munkavédelmi szakemberek figyelmét az alkalmazandó munkabiztonsági és munkaegészségügyi előírások betartására, valamint a dolgozók egészségvédelmét szolgáló ajánlások figyelembe vételére." áll a Munkavédelem Foglalkoztatás-felügyelet honlapján. Részletek