Környezetvédelem
Környezetvédelmi szabályzat
A környezet védelmének általános szabályairól az 1995. évi LIII. törvény rendelkezik. A környezetvédelmi szabályozás célja a környezeti értékek és a nemzeti vagyon megőrzése és védelme, minőségének javítása, alapfeltétel az élővilág, az ember egészsége és életminősége szempontjából.
A környezetvédelmi szabályzat megfelelő keretet teremt az egészséges környezet kialakításához és fenntartásához és elősegíti az emberi egészség védelmét, az életminőség környezeti feltételeinek javítását, a természeti erőforrások megőrzését és fenntartását, valamint az azokkal való ésszerű takarékos és az erőforrások megújulását biztosító gazdálkodást.
A munkahelyi környezet elemeit önmagában, valamint a többi környezeti elemmel egységben kell figyelembe venni, ezért igénybevételüket és terhelésüket ennek megfelelően kell szabályozni. A környezetvédelmi szabályzat tökéletesen lefedi ezt a szabályozást, kiváltja azokat a szabályozási területeket, amelyekre jogszabály a munkáltatót írásbeli kötelezettséggel terheli, a követelmények teljesítésének módját beleillesztheti a szabályrendszerbe.
Mikor indokolt a környezetvédelmi szabályzat elkészítése?
A környezetvédelmi szabályzat elkészítése akkor indokolt, amikor az adott cégnek tevékenységéből adódóan (pl: növénytermesztés, kertészet, állattenyésztés, húsfeldolgozás, tejtermékgyártás, papírgyártás, szeszesital-gyártás, festékgyártás, gyógyszergyártás, cementgyártás, fényforrás-gyártás, gépjármű-gyártás, veszélyes hulladéktárolók, szennyvíztisztító telep, stb.) a környezetvédelmi törvénynek, egyéb környezetvédelmi jogszabálynak, rendeleteknek kell megfelelnie.
A környezetvédelmi szabályzat tartalmazza az adott cég környezetvédelemmel kapcsolatos feladatait, a feladatok elvégzésére és koordinálására (a cégen belül) felelős személyeket jelöl ki.
A környezetvédelmi szabályzat elkészítését nem írja elő jogszabály, viszont minden olyan cégnél szükséges, ahol a feladatok programozhatósága érdekében a környezetvédelemmel kapcsolatban többféle jogszabálynak kell megfelelni. Valamint azoknál a cégeknél, ahol fontosnak tartják az ISO 14001 szabványnak (Környezetközpontú Irányítási Rendszer) való megfelelést.
A környezetvédelmi szabályzat hazai alkalmazása óta a tapasztalatok szerint ez a feladatokat rendszerező, és a felelősöket megjelölő dokumentum a nyomon követhetőséget kiválóan szolgálja.
Aktualizálása akkor szükséges, ha jogszabályváltozás, tevékenység-változás, esetleg átszervezés miatt a felelősökben változás következik be.
Mit kell tartalmaznia a környezetvédelmi szabályzatnak?
A környezetvédelmi szabályzat tartalmi és formai elemeire nincs jogszabályi előírás, de összhangban kell lennie a környezetvédelmi törvény előírásaival, ennek megfelelően - a cég tevékenységétől függően - az alábbi részekre tagolható:
- szabályzat területi, személyi, tárgyi és időbeli hatálya;
- fogalmak meghatározása;
- környezetvédelmi szervezet felépítése;
- környezetvédelmi szabályok, előírások;
- munkáltatói jogokat gyakorló feladatai;
- munkavállalók feladatai;
- környezetvédelmi oktatás szabályai;
- föld, víz, levegő, épített környezet, természet védelme;
- zaj és rezgésvédelem szabályai;
- veszélyes anyagokkal végzett tevékenység szabályai;
- hulladékkezelés,
- speciális szabályok;
- rendkívüli események.
A környezetvédelmi szabályzatban foglaltakat a munkáltató a munkavállalókkal és a gazdálkodó szervezettel kapcsolatba kerülőkkel (külső munkavállalók, szállóvendégek, gyakornokok stb.) környezetvédelmi oktatás keretén belül köteles megismertetni és betartatni.
A környezetvédelmi szabályzat oktatásának megtörténtét oktatási naplóban kell rögzíteni, és azt az érintettek aláírásával igazolni kell.
Amennyiben az Ön cégének is szüksége van környezetvédelmi szabályzatra, vagy további kérdése merült fel, kérjük az alábbi elérhetőségek egyikén jelezze felénk.
Telefonszám: +36 20 388 2730
E-mail-cím: ertekesites@ergonom.hu
Híreink
Kötelező-e az üzemorvosi vizsgálat?
- Frissített tartalom -
Azok, akik követik a napi vagy heti sajtót, híreket bizonyára találkoztak azzal a szalagcímmel, hogy eltörölték a kötelező foglalkozás-egészségügyi alkalmassági vizsgálatokat, azaz az üzemorvosi vizsgálatokat. A következő összefoglalónkkal ebben szeretnék segítséget, tájékoztatást adni.
Részletek
Semmelweis-nap, a magyar egészségügy napja
Minden év július 1-jén ünnepeljük az egészségügyben dolgozókat, megemlékezve Semmelweis Ignácról, az anyák megmentőjéről, aki ezen a napon született. Részletek
Mi is kékek vagyunk… Legyünk együtt kékek!
Cégünk, az ERGONOM Munkavédelmi Szolgáltató Kft. kollégái ezen a napon tisztelettel adóznak azoknak, akik a sokszor kevésbé megértett úton járnak. Részvételünkkel együtt támogatást nyújtunk az autizmus elfogadásában és támogatásában. Részletek
Blog
Ezek a jogok illetik meg azokat, akik ülőmunkát végeznek
Az ülőmunka manapság egyre elterjedtebb munkavégzési forma, különösen az irodai és adminisztratív területeken. Bár elsőre kényelmesnek tűnhet, az állandó ülés hosszú távon komoly egészségügyi kockázatokat rejthet magában. Nézzük, milyen jogok illetik meg azokat, akik ülőmunkát végeznek. Részletek
Biztonság Hete 2024, azaz a közlekedésbiztonság fontossága
Minden év szeptemberében kerül megrendezésre a Biztonság Hete programsorozat. Ebben az évben az elektromos rollerekre, illetve valamennyi mikromobilitási eszköz körültekintő használatára, valamint a gyalogos és kerékpáros közlekedésre szeretnék irányítani a figyelmet a szervezők. Részletek
Karácsonyi tűzmegelőzés
Fontos, hogy az ünnepi készülődés forgatagában se feledkezzünk meg a biztonságunkról és gondoskodjunk a tűzesetek megelőzéséről. Azok, akik alábbi tanácsokat megfogadják, biztosan nem kell, hogy „vendégül” lássák a tűzoltókat az ünnepek alatt. Részletek