Környezetvédelmi szabályzat

A környezet védelmének általános szabályairól az 1995. évi LIII. törvény rendelkezik. A környezetvédelmi szabályozás célja a környezeti értékek és a nemzeti vagyon megőrzése és védelme, minőségének javítása, alapfeltétel az élővilág, az ember egészsége és életminősége szempontjából.

A környezetvédelmi szabályzat megfelelő keretet teremt az egészséges környezet kialakításához és fenntartásához és elősegíti az emberi egészség védelmét, az életminőség környezeti feltételeinek javítását, a természeti erőforrások megőrzését és fenntartását, valamint az azokkal való ésszerű takarékos és az erőforrások megújulását biztosító gazdálkodást.

A munkahelyi környezet elemeit önmagában, valamint a többi környezeti elemmel egységben kell figyelembe venni, ezért igénybevételüket és terhelésüket ennek megfelelően kell szabályozni. A környezetvédelmi szabályzat tökéletesen lefedi ezt a szabályozást, kiváltja azokat a szabályozási területeket, amelyekre jogszabály a munkáltatót írásbeli kötelezettséggel terheli, a követelmények teljesítésének módját beleillesztheti a szabályrendszerbe.

Mikor indokolt a környezetvédelmi szabályzat elkészítése?

A környezetvédelmi szabályzat elkészítése akkor indokolt, amikor az adott cégnek tevékenységéből adódóan (pl: növénytermesztés, kertészet, állattenyésztés, húsfeldolgozás, tejtermékgyártás, papírgyártás, szeszesital-gyártás, festékgyártás, gyógyszergyártás, cementgyártás, fényforrás-gyártás, gépjármű-gyártás, veszélyes hulladéktárolók, szennyvíztisztító telep, stb.) a környezetvédelmi törvénynek, egyéb környezetvédelmi jogszabálynak, rendeleteknek kell megfelelnie.

A környezetvédelmi szabályzat tartalmazza az adott cég környezetvédelemmel kapcsolatos feladatait, a feladatok elvégzésére és koordinálására (a cégen belül) felelős személyeket jelöl ki.

A környezetvédelmi szabályzat elkészítését nem írja elő jogszabály, viszont minden olyan cégnél szükséges, ahol a feladatok programozhatósága érdekében a környezetvédelemmel kapcsolatban többféle jogszabálynak kell megfelelni. Valamint azoknál a cégeknél, ahol fontosnak tartják az ISO 14001 szabványnak (Környezetközpontú Irányítási Rendszer) való megfelelést.

A környezetvédelmi szabályzat hazai alkalmazása óta a tapasztalatok szerint ez a feladatokat rendszerező, és a felelősöket megjelölő dokumentum a nyomon követhetőséget kiválóan szolgálja.

Aktualizálása akkor szükséges, ha jogszabályváltozás, tevékenység-változás, esetleg átszervezés miatt a felelősökben változás következik be.

Mit kell tartalmaznia a környezetvédelmi szabályzatnak?

A környezetvédelmi szabályzat tartalmi és formai elemeire nincs jogszabályi előírás, de összhangban kell lennie a környezetvédelmi törvény előírásaival, ennek megfelelően - a cég tevékenységétől függően - az alábbi részekre tagolható:

  • szabályzat területi, személyi, tárgyi és időbeli hatálya;
  • fogalmak meghatározása;
  • környezetvédelmi szervezet felépítése;
  • környezetvédelmi szabályok, előírások;
  • munkáltatói jogokat gyakorló feladatai;
  • munkavállalók feladatai;
  • környezetvédelmi oktatás szabályai;
  • föld, víz, levegő, épített környezet, természet védelme;
  • zaj és rezgésvédelem szabályai;
  • veszélyes anyagokkal végzett tevékenység szabályai;
  • hulladékkezelés,
  • speciális szabályok;
  • rendkívüli események.

A környezetvédelmi szabályzatban foglaltakat a munkáltató a munkavállalókkal és a gazdálkodó szervezettel kapcsolatba kerülőkkel (külső munkavállalók, szállóvendégek, gyakornokok stb.) környezetvédelmi oktatás keretén belül köteles megismertetni és betartatni.

A környezetvédelmi szabályzat oktatásának megtörténtét oktatási naplóban kell rögzíteni, és azt az érintettek aláírásával igazolni kell.

Amennyiben az Ön cégének is szüksége van környezetvédelmi szabályzatra, vagy további kérdése merült fel, kérjük az alábbi elérhetőségek egyikén jelezze felénk.

Telefonszám: +36 20 388 2730

E-mail-cím: ertekesites@ergonom.hu

Ajándék munkavédelmi ebook 2024

Híreink

Tájékoztatás a 33/1998. (VI. 24.) NM rendelet módosításáról

2025. június 27-én hatályba lépett a belügyminiszter 20/2025. (VI. 26.) BM rendelete, mely módosítja az egyes munkaköri, szakmai, illetve személyi higiénés alkalmasság orvosi vizsgálatára vonatkozó szabályokat. A változások közül a leglényegesebb, hogy bizonyos esetekben megszűnt a kötelező tüdőszűrés. Részletek

Kötelező-e az üzemorvosi vizsgálat?

- Frissített tartalom -
Az elmúlt közel másfél évben folyamatosan felmerülő kérdés a foglalkozás-egészségügyi alkalmassági vizsgálatokkal kapcsolatos változások kapcsán. Fontos azonban tisztázni az elején, hogy a kötelező vizsgálatokat nem törölték el. Az alábbi összefoglalóval szeretnénk segítséget és tájékoztatást nyújtani a jelenlegi szabályozásról és a folyamatos változások lényegéről. Részletek

Semmelweis-nap, a magyar egészségügy napja

Minden év július 1-jén ünnepeljük az egészségügyben dolgozókat, megemlékezve Semmelweis Ignácról, az anyák megmentőjéről, aki ezen a napon született. Részletek

Blog

A munkavállaló ellenőrzési kötelezettsége

A munkavédelem nem egyoldalú történet, hanem egy közös felelősségvállalás. A munkáltató biztosítja az eszközöket, oktatást, vizsgálatokat, míg a munkavállaló köteles odafigyelni, ellenőrizni és jelezni, ha valami nincs rendben. Így érhető el az, amit mindenki szeretne: egészséget nem veszélyeztető, biztonságos munkavégzés. Részletek

Diákmunka nyáron? Ezekre figyeljünk munkáltatóként!

Ahogy közeledik a nyári szünet, egyre több diák keres lehetőséget arra, hogy munkát vállaljon. Számukra ez nemcsak pénzkereseti lehetőség, hanem életük első lépése a munka világában – és mint tudjuk, az első benyomás sokáig meghatározó. Részletek

Hőségriadó a munkahelyeken – A biztonság ilyenkor is elsődleges

A nyár elhozta a forróságot, és vele együtt a kihívásokat is a munkahelyeken. A hőség nemcsak kellemetlen, hanem egészségkárosító és balesetveszélyes is lehet. De mit jelent ez a gyakorlatban? És mit kell(ene) tenniük ilyenkor a munkáltatóknak és a munkavállalóknak? Részletek