Foglalkozás-egészségügy
Munkaköri alkalmassági vizsgálatok
Összefoglaltuk a munkaköri alkalmassági vizsgálatokról szükséges tudnivalókat, melyben strukturáltan leírtuk, hogy mely vizsgálatra milyen dokumentumokkal szükséges érkezniük a munkavállalóiknak, hogy a vizsgálatokat el tudjuk végezni, illetve, hogy mely vizsgálatnak mikor van létjogosultsága:
Előzetes munkaköri alkalmassági vizsgálat:
Mikor kell elvégezni?
- valamennyi munkavállalónál a munkába lépést megelőzően
- fennálló munkaviszony esetén, ha a munkavállaló munkakörében változás áll be
- fennálló munkaviszony esetén, ha a munkáltató kéthetes időtartamot meghaladó külföldi munkavégzésre kívánja a munkavállalót kiutaztatni.
A vizsgálatra milyen dokumentumokat, okmányokat hozzon magával a munkavállaló?
- Személyi igazolvány, TAJ kártya
- „Beutalás munkaköri alkalmassági vizsgálatra” c. A.3510-217 r.sz. nyomtatvány (Honlapunkon is elérhető ezen a linken: http://www.ergonom.hu/dokumentumok és ezzel az elnevezéssel: Beutalás munkaköri orvosi alkalmassági vizsgálatra_Munkába lépés előtti vizsgálat). Ezt a nyomtatványt a munkáltatónak kell kitöltenie megjelölve a munkakört és a munkakörrel járó megterhelést és igénybevételt. Ezen adatok nélkül az alkalmassági vizsgálatot nem tudjuk elvégezni!
- Törzslapkivonat, melyet a dolgozó ez előző munkahely üzemorvosától szerezhet be.
- Igazolás a háziorvostól munkába lépéshez, melyben a háziorvos nyilatkozik a munkavállaló krónikus betegségeiről, rendszeres gyógyszereiről.
- Orvosi zárójelentések, szakorvosi-, labor-, rtg leletek, melyeket korábbi lényeges betegségek kapcsán kapott.
- Egészségügyi kiskönyv (nyomtatványboltokban beszerezhető) járványügyi érdekből kiemelt munkakörökben:
- élelmiszerrel dolgozók, étkeztetéssel kapcsolatos minden munkakör,
- 6 év alatt gyermekek ellátásával kapcsolatos minden munkakör
- Tüdőszűrő vizsgálat érvényes lelete járványügyi érdekből kiemelt munkakörökben (33/1998.(VI.24.) NM rendelet szerint. Szükség esetén a vizsgálatra a beutalót a foglalkozás-egészségügyi szolgálatunk adja.
- Bakterológiai széklet vizsgálat eredménye, lues serológia. A vizsgálatokra a beutalót a foglalkozás-egészségügyi szolgálatunk adja.
- bölcsődékben, óvodákban,
- 6 év alatti gyermekek ellátásával kapcsolatos minden munkakör esetén,
- gyermekjóléti és gyermekvédelmi intézményben dolgozóknál stb.
- Védőoltási könyv 14 év felettiek részére – amennyiben munkájához kötelező védőoltásban kell részesülnie.
Időszakos munkaköri alkalmassági vizsgálatokról:
Ezen vizsgálat célja, hogy megállapítsák a dolgozónál nem alakult-e ki a foglalkozástól függő, vagy attól független megbetegedés, amely a munkakör ellátására való alkalmatlansággal járna együtt vagy egészségügyi ellátást igényel.
A vizsgálatra a munkáltatónak ki kell tölteni a „Beutalás munkaköri alkalmassági vizsgálatra” c, nyomtatványt, mely elérhető a honlapunkon is ezen a linken: http://www.ergonom.hu/dokumentumok ezzel az elnevezéssel „Beutalás munkaköri orvosi alkalmassági vizsgálatra_Időszakos vizsgálat”!
A dolgozónak magával kell hoznia az előző munkaköri alkalmassági vizsgálat óta keletkezett orvosi zárójelentéseit:
- szakorvosi leleteit,
- ha van egészségügyi kiskönyvét,
- ha van oltási könyvét.
Záróvizsgálatról:
Az alábbi esetekben kötelező elvégezni:
- Rákkeltő hatású anyagok expozíciójában dolgozók esetében a tevékenység befejezéskor vagy a munkaviszony bármilyen okból történő megszűnésekor. (nyugdíjba vonulás, áthelyezés, felmondás stb)
- Idült foglalkozási betegség veszélyével járó munkakörben foglalkoztatottaknál. (pl zaj, vibráció, ólom, hőterhelés, stb okozta egészségügyi elváltozás)
- Külföldi munkavégzésből hazatérő munkavállalónál.
Híreink
Blog
A munkavállaló ellenőrzési kötelezettsége
A munkahelyen használt gépeket, munkaeszközöket rendszeresen ellenőrizni szükséges. De ez kinek a kötelessége és hogyan kell szakszerűen eljárni? Részletek
Munkahelyi elsősegély
Mit kell biztosítania a munkáltatónak a munkahelyi elsősegélynyújtáshoz? Talán egyértelműnek tűnik a kérdés, mégis érdemes tisztában lennünk azzal, hogy kinek milyen kötelezettségei vannak. Részletek
A telephelyen belüli közlekedés szabályai
Ismeri a telephelyen belüli közlekedés szabályait? Összegyűjtöttük, hogy mire kell figyelniük! Olvassák el a témához kapcsolódó blogbejegyzésünket az alábbi linken!
Részletek