Munkahelyi elsősegélynyújtó személy megléte

Az elsősegélynyújtás igénye egyidős az emberiséggel, jól lehet az elsősegély megvalósítását minden korban és minden társadalomban másként értelmezték.

Az életünk jelentős részét munkahelyeken vagy oktatási intézményekben töltjük, amiből adódik, hogy az egészségkárosodások bekövetkezése a munkavégzéshez kötődően, a háztartási és a közlekedési balesetek után itt a legvalószínűbbek. Tapasztalati tény, hogy a baleset, hirtelen bekövetkező egészségkárosodás bárhol érheti az embert. A hirtelen fellépő egészségkárosodások igénylik, hogy már a szakszerű segítség megérkezése előtt részesítsük elsősegélyben a bajbajutottat. Gondoljunk például arra, hogy egy erősen vérző sérült elsősegély hiányában a mentő helyszínre érkezéséig akár meg is halhat, illetve súlyosabb állapotba kerülhet. A haladéktalan beavatkozást, ellátást az esemény helyszínén, illetve annak közelében tartózkodó személyek tudják megadni. Ez a segítség származhat laikus személytől vagy az egészségügy területén dolgozó szakembertől.

Fontos tehát, hogy a munkahelyek rendelkezzenek - nem csak a jogszabályi előírások kielégítése érdekében - elsősorban az adott munkahely jellegéhez igazodó megfelelő szintű elsősegélynyújtásra alkalmas személyi és tárgyi feltételekkel. A munkahelyi biztonság szavatolása a munkáltató és a munkavállaló együttes érdeke, amit a hatóságok támogató - ellenőrző - magatartása tud elősegíteni. Fontos cél a segítségnyújtói attitűd kialakítása, aminek nem csak a munkahelyi létre kell kiterjednie, hanem az élet minden területén meg kell valósuljon!

A munkahelyi elsősegély jogi szabályozása

Az egészségügyről szóló 1997. évi CLIV. törvény tárgyalja az egyén szerepét, amit a következő módon fogalmaz meg: „Mindenkinek kötelessége - a tőle elvárható módon - segítséget nyújtani és a tudomása szerint arra illetékes egészségügyi szolgáltatót értesíteni, amennyiben sürgős szükség vagy veszélyeztető állapot fennállását észleli, illetve arról tudomást szerez.”

A munkavédelemről szóló törvény értelmében a munkahelyen – jellegének, elhelyezkedésének, a veszélyforrásnak, a munkavállalók létszámának, a munka szervezésének megfelelően – biztosítani kell a munkahelyi elsősegélynyújtás tárgyi, személyi és szervezési feltételeit.

A munkahelyek munkavédelmi követelményeinek minimális szintjéről szóló rendelet rendelkezései alapján minden munkahelyen és műszakban a tevékenység és a munkafolyamatok veszélyességétől, illetve az ott dolgozók számától függően kialakított elsősegélynyújtó felszerelést vagy mentődobozt és a munkavállalók közül kiképzett, elsősegélynyújtásra kijelölt személy jelenlétét kell biztosítani.

A munkáltatók jogszabályi kötelezettségeinek maradéktalan érvényesülése érdekében indokolt az ezzel összefüggő ismeretek és feladatok rendszeres oktatása a munkavállalók számára.

Az életet vagy az egészséget veszélyeztető heveny állapotba kerülő személyt - addig is, amíg részére a szükséges orvosi ellátás nem biztosítható - egészségi állapotának helyreállítása, illetve rosszabbodásának megakadályozása céljából szakszer ellátásban, elsősegélynyújtásban kell részesíteni. A munkahelyi elsősegélynyújtást elsősorban képzett elsősegélynyújtó személy végezheti.

Szükséges-e minden munkahelyen munkahelyi elsősegélynyújtó?

Igen, a munkahelyen biztosítani kell a munkahelyi elsősegélynyújtás tárgyi, személyi és szervezési feltételeit.

Ki lehet munkahelyi elsősegélynyújtó?

Az elsősegélynyújtókat a munkahelyen dolgozók közül kell kijelölni.

Kinek a feladata a munkahelyi elsősegélynyújtók kijelölése?

Az elsősegélynyújtók kijelöléséről, azok kiképzéséről és továbbképzéséről a munkáltató felelőssége gondoskodni.

Elfogadható-e a közúti elsősegélyvizsga?

Nem.

Milyen gyakorisággal szükséges a képzést elvégezni?

Jelenleg nincs hatályos jogszabály, amely meghatározná a munkahelyi elsősegélynyújtó képzés elvégzéséról szóló tanúsítvány érvényességi idejét. A nemzetközi iránymutatásokra alapozva az ERGONOM Munkavédelmi Szolgáltató Kft. azonban javasolja az évenkénti ismeretfrissítést.

Elvégezhető-e a kurzus online képzés keretében?

Igen, van rá lehetőség. Ebben az esetben munkahelyi elsősegélynyújtó képzésünket az ERGONOM Munkavédelmi Szolgáltató Kft. szakmai vezetése által meghatározottak szerint valósítjuk meg online („távolléti”) képzés formájában és oktató filmek által. A képzés sikeres elvégzéséről hatóságilag elfogadott tanúsítványt állítunk ki.

Az ERGONOM Munkavédelmi Szolgáltató Kft. a munkahelyi elsősegélynyújtók számára szervezett képzéseit a felnőttképzési törvény hatálya alatt valósítja meg. (Felnőttképzési nyilvántartási számunk: B/2020/001633)

Részletes információkat a képzésről és a jelentkezés módjáról IDE KATTINTVA olvashat!

Ha úgy érzi, hogy olyan egyéni kérése van, ami miatt szeretne egyedi ajánlatot kapni, írjon az ertekesites@ergonom.hu e-mail címre és kollégáink keresni fogják!

Jelentkezzen még ma online munkahelyi elsősegélynyújtó képzésünkre!

 

Ajándék munkavédelmi ebook 2024

Híreink

Tájékoztatás a 33/1998. (VI. 24.) NM rendelet módosításáról

2025. június 27-én hatályba lépett a belügyminiszter 20/2025. (VI. 26.) BM rendelete, mely módosítja az egyes munkaköri, szakmai, illetve személyi higiénés alkalmasság orvosi vizsgálatára vonatkozó szabályokat. A változások közül a leglényegesebb, hogy bizonyos esetekben megszűnt a kötelező tüdőszűrés. Részletek

Kötelező-e az üzemorvosi vizsgálat?

- Frissített tartalom -
Az elmúlt közel másfél évben folyamatosan felmerülő kérdés a foglalkozás-egészségügyi alkalmassági vizsgálatokkal kapcsolatos változások kapcsán. Fontos azonban tisztázni az elején, hogy a kötelező vizsgálatokat nem törölték el. Az alábbi összefoglalóval szeretnénk segítséget és tájékoztatást nyújtani a jelenlegi szabályozásról és a folyamatos változások lényegéről. Részletek

Semmelweis-nap, a magyar egészségügy napja

Minden év július 1-jén ünnepeljük az egészségügyben dolgozókat, megemlékezve Semmelweis Ignácról, az anyák megmentőjéről, aki ezen a napon született. Részletek

Blog

A munkavállaló ellenőrzési kötelezettsége

A munkavédelem nem egyoldalú történet, hanem egy közös felelősségvállalás. A munkáltató biztosítja az eszközöket, oktatást, vizsgálatokat, míg a munkavállaló köteles odafigyelni, ellenőrizni és jelezni, ha valami nincs rendben. Így érhető el az, amit mindenki szeretne: egészséget nem veszélyeztető, biztonságos munkavégzés. Részletek

Diákmunka nyáron? Ezekre figyeljünk munkáltatóként!

Ahogy közeledik a nyári szünet, egyre több diák keres lehetőséget arra, hogy munkát vállaljon. Számukra ez nemcsak pénzkereseti lehetőség, hanem életük első lépése a munka világában – és mint tudjuk, az első benyomás sokáig meghatározó. Részletek

Hőségriadó a munkahelyeken – A biztonság ilyenkor is elsődleges

A nyár elhozta a forróságot, és vele együtt a kihívásokat is a munkahelyeken. A hőség nemcsak kellemetlen, hanem egészségkárosító és balesetveszélyes is lehet. De mit jelent ez a gyakorlatban? És mit kell(ene) tenniük ilyenkor a munkáltatóknak és a munkavállalóknak? Részletek