Munkavédelem és tűzvédelem
Kémiai kockázatértékelés
A kémiai biztonságról szóló 2000. évi XXV. törvény és a kémiai kóroki tényezők hatásának kitett munkavállalók egészségének és biztonságának védelméről szóló 5/2020. (II. 6.) ITM rendelet előírási szerint a kémiai kockázatértékelés elkészítése és naprakészen tartása minden munkahelyen kötelező feladat.
Felhívjuk a munkáltatók figyelmét, hogy a biztonsági adatlapok megléte nem egyenlő a kémiai kockázatértékeléssel!
A kémiai anyagokkal való érintkezés és használat számos veszélyt rejt magában, amelyek az egészségre és környezetre is hatással lehetnek. Ezért rendkívül fontos, hogy minden vállalkozás elvégezze a kémiai kockázatértékelést, amely segít felmérni az adott anyagok okozta veszélyeket és meghatározni a megfelelő biztonsági intézkedéseket.
A kockázatértékelés során fel kell mérni az összes olyan potenciális veszélyt, amelyek az adott kémiai anyaggal való érintkezésből adódhatnak. Ezek lehetnek például az anyag mérgező hatásai, az égési sérülések vagy a robbanásveszély. Az értékelés eredményei alapján ki kell dolgozni a megfelelő biztonsági előírásokat, védőfelszereléseket és eljárásokat annak érdekében, hogy minimalizáljuk a kockázatot és megfeleljünk a jogszabályi előírásoknak.
A legtöbb tisztító és fertőtlenítő szer is veszélyes keveréknek minősül, ezért azoknál a cégeknél is szükséges a kémiai kockázatértékelés, ahol például a cég tevékenységéből adódóan erre nem is gondolnak, de takarítót vagy takarító személyzetet foglalkoztatnak!
A kémiai kockázatértékelés nem csak a dolgozók biztonságát szolgálja, hanem a vállalkozás számára is sok előnnyel jár. Az előre tervezett intézkedések és biztonsági előírások segítségével csökkenthető a balesetek és környezeti szennyezések száma, ezáltal a munkahelyi produktivitás növelhető és az általános költségek csökkenthetők. Ezenkívül a megfelelő biztonsági eljárások és előírások segítik a vállalkozásokat abban, hogy betartsák a vonatkozó jogszabályokat, ami elengedhetetlen az üzleti életben való hosszú távú sikerekhez.
Egyszer elkészítettem a kémiai kockázatelemzést és akkor rendben vagyok?
Sajnos nem! A kémiai kockázatértékelést 5 évente újra el kell készíttetni, hogy mindig az aktuális állapotokat tükrözze, mind a vegyszerek, jogszabályi előírások és az egység (felelős vezető, dolgozók, technológia) tekintetében.
Letöltöttem az internetről egy mintát, ez is jó lesz?
Sajnos nem lesz jó, mert minden esetben erre jogosult szakembernek kell elkészíteni a dokumentációt. Ez kiemelten fontos, hiszen ezt is nézni fogja a hatóság.
Amennyiben szeretne egyedi ajánlatot kapni munkabiztonsági, munkavédelmi szolgáltatásunkra vonatkozóan, vagy további kérdése merült fel, kérjük az alábbi elérhetőségek egyikén jelezze felénk.
Telefonszám: +36 20 388 2730
E-mail-cím: ertekesites@ergonom.hu
Híreink
Tájékoztatás a 33/1998. (VI. 24.) NM rendelet módosításáról
2025. június 27-én hatályba lépett a belügyminiszter 20/2025. (VI. 26.) BM rendelete, mely módosítja az egyes munkaköri, szakmai, illetve személyi higiénés alkalmasság orvosi vizsgálatára vonatkozó szabályokat. A változások közül a leglényegesebb, hogy bizonyos esetekben megszűnt a kötelező tüdőszűrés. Részletek
Kötelező-e az üzemorvosi vizsgálat?
- Frissített tartalom -
Az elmúlt közel másfél évben folyamatosan felmerülő kérdés a foglalkozás-egészségügyi alkalmassági vizsgálatokkal kapcsolatos változások kapcsán. Fontos azonban tisztázni az elején, hogy a kötelező vizsgálatokat nem törölték el. Az alábbi összefoglalóval szeretnénk segítséget és tájékoztatást nyújtani a jelenlegi szabályozásról és a folyamatos változások lényegéről.
Részletek
Semmelweis-nap, a magyar egészségügy napja
Minden év július 1-jén ünnepeljük az egészségügyben dolgozókat, megemlékezve Semmelweis Ignácról, az anyák megmentőjéről, aki ezen a napon született. Részletek
Blog
A munkavállaló ellenőrzési kötelezettsége
A munkavédelem nem egyoldalú történet, hanem egy közös felelősségvállalás. A munkáltató biztosítja az eszközöket, oktatást, vizsgálatokat, míg a munkavállaló köteles odafigyelni, ellenőrizni és jelezni, ha valami nincs rendben. Így érhető el az, amit mindenki szeretne: egészséget nem veszélyeztető, biztonságos munkavégzés. Részletek
Diákmunka nyáron? Ezekre figyeljünk munkáltatóként!
Ahogy közeledik a nyári szünet, egyre több diák keres lehetőséget arra, hogy munkát vállaljon. Számukra ez nemcsak pénzkereseti lehetőség, hanem életük első lépése a munka világában – és mint tudjuk, az első benyomás sokáig meghatározó. Részletek
Hőségriadó a munkahelyeken – A biztonság ilyenkor is elsődleges
A nyár elhozta a forróságot, és vele együtt a kihívásokat is a munkahelyeken. A hőség nemcsak kellemetlen, hanem egészségkárosító és balesetveszélyes is lehet. De mit jelent ez a gyakorlatban? És mit kell(ene) tenniük ilyenkor a munkáltatóknak és a munkavállalóknak? Részletek